کم‌کاری تیروئید موجب بروز اختلالات مغزی در نوزادان می‌شود

سلامانه : فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان با اشاره به اینکه ازدواج‌های فامیلی به ابتلای نوزادان به بیماری کم‌کاری تیروئید دامن می‌زند، گفت: کم‌کاری تیروئید در زنان باردار باعث اختلالات مغزی و بیماری اوتیسم در نوزادان می‌شود.

 
به گزارش فارس، مریم رزاقی آذر در سمینار یک روزه کم‌کاری تیروئید که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد گفت: زنان بارداری که مواد و داروهایی مصرف می‌کنند که مانع جذب ید می‌شود مانند داروی ضد پرکاری تیروئید و داروهای رادیواکتیو، نوزادان این زنان بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری تیروئید هستند. چرا که این داروها از جفت جنین عبور کرده  و روی غده تیروئید نوزادان اثر می‌گذارد.

وی افزود: همچنین اگر زنان باردار پس از هفته دهم بارداری داروهای رادیواکتیو مصرف کنند این داروها  موجب تخریب غده تیروئید نوزادانشان می‌شود.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان گفت: پرکاری و کم‌کاری تیروئید در زنان باردار هر دو به یک اندازه بر روی نوزادان اثر سوء دارد این در حالی است که اگر کم‌کاری تیروئید قبل از سه سالگی بروز کند علت آن مادرزادی محسوب می‌شود.

رزاقی آذر تصریح کرد: در بیماری‌های کم‌کاری تیروئید یا غده تیروئید مشکل دارد یا هورمون سازی این غده دچار اختلال می‌شود اما طبق بررسی‌های انجام شده در 85 درصد موارد، غده تیروئید دچار اشکال شده است.

وی تصریح کرد: کم‌کاری تیروئید در مبتلایان به سندروم داون بیش از سایر افراد است و به اعتقاد محققان ژاپنی ابتلا به کم‌کاری تیروئید در فصل تابستان افزایش می‌یابد.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان گفت: ابتلای زنان باردار به کم‌کاری تیروئید به عنوان یک هشدار باید در نظر گرفته شود چرا که کم‌کاری تیروئید در زنان باردار باعث اختلالات مغزی در نوزادان می‌شود که از نمونه این اختلالات می‌توان به بیماری اوتیسم یا اختلال رشد اشاره کرد.

رزاقی‌آذر گفت : کم‌کاری تیروئید در میان نوزادانی که والدینشان ازدواج فامیلی داشته‌اند بیشتر است چرا که ازدواج‌های فامیلی باعث جهش ژنتیکی می‌شود و در نوع خاصی از این جهش اگر نوزاد تحت درمان هم قرار گیرد باز هم عوارض عصبی آن تا حدودی بر جای می‌ماند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.