افسردگی در میانسالی نباید با زوال عقل اشتباه گرفته شود

سلامانه: بحران میانسالی می تواند برای برخی دوران سختی باشد اما برای برخی دیگر به جای بحران، تجربه آرامش باشد. یکی از پدیده های دیگر این دوران، سندرم آشیانه خالی نامیده شده و نوعی افسردگی است که پس از آنکه آخرین فرزند خانه را ترک کرد در زن و مرد ایجاد می شود.

مینا محمدی کارشناس سلامت سالمندان می گوید: هم اکنون بیماری افسردگی در میان ۱۰ عامل اصلی بار بیماری در جهان، رتبه چهارم را دارد و تا سال ۲۰۲۰ به رتبه دوم خواهد رسید.

وی ادامه می دهد: با بالا رفتن سن، میزان افسردگی افزایش می یابد، چنانچه در کودکان ونوجوانان کمترین میزان افسردگی و در سالمندان بیشترین میزان یافت می شود، لذا افراد میانسال نسبت به علایم افسردگی باید هوشیار باشند.

محمدی با بیان اینکه سالمندی منجر به تغییراتی مانند رنگ‌پریدگی پوست، تحلیل ماهیچه‌ها، سفیدی موی سر، خمیدگی و کوتاهی قد، نازک شدن استخوان‌ها و پوکی استخوان، نامنظمی و کندی ضربان قلب و افزایش فشار خون می‌شود، گفت: در این سن به دنبال کمی روابط اجتماعی، احساس تنهایی ایجاد می‌شود، این احساس پدیده‌ای گسترده و فراگیر است و ۲۵ تا ۵۰ درصد کل جمعیت بالای ۶۵ سال، آن را تجربه می‌کنند.

این کارشناس تصریح می کند: با توجه به اینکه شیوع نشانه‌های افسردگی در میان سالمندان بیشتر از جوانان است، این اختلال در دوران پیری کمتر تشخیص داده می‌شود زیرا با زوال عقل و آلزایمر اشتباه گرفته شده یا به اشتباه نشانه پیری تلقی می‌شود و تنها ۱۰ درصد سالمندان افسرده از درمان های روانشناختی بهره مند می شوند.

محمدی ادامه می دهد: در مقایسه با جوانان در بین سالمندان افسردگی بیشتر با نشانه ها و ضعف های بدنی آشکار می شود و در بسیاری از مواقع همراه یا پس از نقصان های جسمی ایجاد شده در دوران سالمندی به وجود می آید.

این کارشناس می گوید: ممکن است این بیماری در پس یک بیماری جسمانی پنهان شود یا امکان دارد سالمندان تمایلی به بیان اینکه احساس افسردگی می‌کنند نداشته باشند، چون معتقدند افسردگی نشانه ضعف است یا فکر می‌کنند خود به‌خود برطرف می‌شود. یکی از نشانه‌های اینکه افسردگی سالمندان نادیده گرفته می‌شود، شیوع بالای خودکشی در این گروه سنی است. بررسی های صورت گرفته نشان داده است که افسردگی در سالمندان ساکن خانه سالمندان به صورت معناداری بیشتر از سالمندانی است که در خانه های خود و یا همراه با خانواده زندگی می کنند.

محمدی اضافه می کند: افسردگی سبب تسریع نقصان‌های پیری می‌شود لذا تشخیص دقیق، پیشگیری و درمان آن به بسیاری از سالمندان کمک می‌کند بیشتر عمر کنند و فعال‌تر بمانند،

وی، کاهش انرژی و تمرکز، مشکلات خواب به خصوص سحرخیزی و بیدار شدن های مکرر در طول خواب، کاهش یا افزایش اشتها، کاهش وزن و شکایات بدنی، اضطراب و بیقراری، زود از کوره در رفتن، کاهش قدرت تصمیم گیری، احساس بی ارزشی و یا پوچی، احساس گناه و افکار خودکشی را از علایم افسردگی در سالمندان عنوان می کند.

وی می گوید: اگر سالمند افسرده ای در اطرافیان و نزدیکان وجود دارد باید راجع به عواطف و احساسات سالمندان با آنها صحبت شود و از گفتن عبارات منفی چون افسردگی، ناسازگاری، ناتوانی و غیره خودداری کنند زیرا در آنها مقاومت ایجاد می کند و ممکن است نخواهند راجع به آن موضوع صحبت کنند.

محمدی با بیان اینکه سالمندان دوست ندارند احساس شرم و سرخوردگی کنند، تاکید می کند: به آنان اطمینان دهید که قضاوت شان نمی کنید و تنها هدفتان مراقبت از آنان است.
وی ادامه می دهد: باید به سالمندان کمک شود تا درک کنند که کمک گرفتن انتخاب خود آنان است و مراقبت از سالمند افسرده به این معنی نیست که باید تمام کارهایشان را انجام داد زیرا ممکن است در آنها احساس از کارافتادگی و ناتوانی ایجاد شود.

این کارشناس سلامت سالمندان خاطرنشان می کند: افسردگی نشانه ضعف نیست، این بیماری را می توان به کمک داروهای ضد افسردگی و روانشناختی درمان کرد و برای پیشگیری از افسردگی در دوران میانسالی می توان کارهای زیادی از جمله حفظ ارتباط اجتماعی با دوستان و اعضای خانواده، الگوهای رفتاری صحیح خواب شبانه روزی، وعده های غذایی و ورزش را انجام داد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif