سیگار و قلیان باعث ابتلای سریع‌تر این بیماری‌ها در زنان می‌شود

سلامانه: ترویج مصرف قلیان به عنوان یک وسیله تفریحی در خانواده، یکی از ترفندهایی است که تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگانِ محصولات دخانی برای فروش بیشتر، به کار می بندند.

رضا کریمی کارشناس مبارزه با دخانیات در این زمینه می‌گوید: صنایع دخانی برای جذب مصرف کنندگان بیشتر از بین نوجوانان و جوانان به ویژه دختران و زنان جوان، از تبلیغات نادرست بسیاری کمک می گیرند.

وی ادامه می دهد: احساس جذاب شدن، مورد توجه بودن، مستقل شدن، بزرگ شدن، اجتماعی شدن، پذیرفته شدن توسط همسالان، الگو گرفتن از هنرپیشه ها، بعضی باورهای غلط مثل اینکه قلیان و سیگار باعث رفع عصبانیت، خستگی، رفع دلشوره، تقویت ذهن و یا هضم غذا می شود و ساده انگاری در مورد مصرف قلیان به عنوان یک ماده دخانی کم خطرتر از سیگار، در حالی که قلیان کم خطر نیست و هر وعده مصرف آن تقریباً با مصرف ۴۰ تا ۸۰ نخ سیگار برابری می کند از ترفندهای صنایع دخانی برای جذب زنان است.

کریمی ادامه می دهد: علاوه بر تبلیغات صنایع دخانی، موارد دیگری نیز به افزایش مصرف قلیان در جامعه دامن می‌زنند که از آن جمله می توان به عرضه روزافزون و شایع مواد دخانی در اماکن تفریحی، رستوران ها و قهوه خانه ها، استفاده از قلیان به عنوان یک وسیله تفریحی و بی ضرر، تبلیغات فریبنده در مورد قلیان و تنباکوهای میوه ای و معطر، تغییر مصرف قلیان از شکل سنتی در سنین بالا به شکل مدرن در سنین پایین تر، دردسترس بودن و ارزان بودن انواع مواد دخانی، مصرف سیگار و قلیان توسط سایر افراد خانواده، وجود تنش ها و ناهنجاری های خانوادگی در خانواده های بی ثبات و فقدان حمایت های خانوادگی، نداشتن مهارت های زندگی لازم برای مقابله با استرس ها و ناملایمات زندگی؛ از جمله مهارت "نه گفتن" و نداشتن اعتماد به نفس کافی اشاره کرد.

کریمی تصریح می‌کند: مصرف قلیان باعث بروز سرطان‌های دهان، حلق، حنجره، مری، معده، مثانه، چروک شدن پوست و زرد شدن دندانها و... می شود که این بیماریها در زنان، سریع تر و در سنین پایین‌تر ایجاد می‌شود و شایع‌تر است.

وی می‌گوید: به عنوان مثال زنان، با تماس با مقدار کمتری از دود قلیان، به سرطان ریه مبتلا می شوند و یا یک نوع سرطان ریه (آدنوکارسینوما) در زنانی که مواد دخانی می کشند شایع تر از مردان است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif