استعداد اعتیاد به نیکوتین، در کودکان مادران سیگاری بیشتر است

سلامانه: یک متخصص زنان می‌گوید: استفاده از دخانیات در دوران حاملگی، باعث بروز مشکلات حین زایمان، کاهش میزان شیردهی، تولد نوزاد کم وزن و مرگ ناگهانی نوزاد می شود و حتی ممکن است در درازمدت بر رفتار کودک تأثیر گذاشته و منجر به افزایش استعداد اعتیاد به نیکوتین در سال های بعدی زندگی شود.

مینا رابعی ادامه می دهد: سرطان گردن رحم، بیماری های استخوان و افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان پستان، از عوارض استعمال دخانیات در زنان است.

رابعی با بیان اینکه زنان با توجه به نقش خود در مدیریت خانواده و تأثیرگذاری به عنوان الگوی رفتاری نوجوانان و جوانان، می توانند با افزایش آگاهی خود در مورد مضرات استعمال دخانیات و انجام اقداماتی دراین زمینه، مانع از پیشرفت روند گسترش مصرف دخانیات در جامعه شوند، توصیه می کند: فرهنگ سازی در مورد مضرات مصرف مواد دخانی در میان زنان باید در جامعه نهادینه شود زیرا هر روز شاهد افزایش مصرف سیگار و قلیان بویژه در میان دختران جوان هستیم که تاسف آور است.

این پزشک تاکید می کند: زنانی که سیگار یا قلیان می کشند باید مصرف خود را کاهش داده و برای ترک آن تلاش کنند.

رابعی می‌فزاید: زمانی را برای تفریح کردن در نظر بگیرید و تلاش کنید تفریحات سالمی برای خانواده خود تأمین نمایید. فراموش نکنید که قلیان، یک وسیله تدخینی است، نه تفریحی و مضرات سیگار و قلیان را به اعضای خانواده آموزش دهید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif