کدام محصولات سلامتی مجاز به فروش در فضای مجازی هستند؟

سلامانه: تغییر سبک زندگی، مردم را به سوی انجام کارها از طریق اینترنت و دورکاری سوق داده است و در این میان فروشگاه های اینترنتی مشتریان پر و پا قرص خود را پیدا کرده اند اما اصطلاح «داروخانه اینترنتی» که به تازگی رواج یافته است به معنای فروش دارو در داروخانه اینترنتی نیست و ارائه توضیحاتی در این زمینه لازم است.
به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سرپرست واحد فنی و نظارت بر امور داروخانه های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این خصوص گفت: عبارت دقیق مجوزهایی که ما تحت عنوان داروخانه اینترنی صادر می کنیم « فروش اینترنتی فرآورده های سلامت غیردارویی» است و شهروندان باید توجه کنند که نباید هیچ گونه دارویی در داروخانه اینترنتی به فروش برسد.

دکتر سهیلا عبدلی ادامه داد: محصولات آرایشی و بهداشتی، مکمل های تغذیه ای و ورزشی، شیر خشک، گیاهان دارویی به صورت فرآوری نشده، دمنوش، فرآورده های طبیعی و سنتی حاوی گیاهان دارویی .و ملزومات مصرفی پزشکی از جمله کالاهای مجاز به فروش در داروخانه اینترنتی هستند.

وی مراحل تاسیس یک داروخانه اینترنتی را این گونه عنوان کرد: موسس با در دست داشتن پروانه تاسیس و پروانه مسئول فنی داروخانه به معاونت غذا و دارو دانشگاه مراجعه می کند و اگر امتیاز ارزشیابی داروخانه بالای۷۵۰ باشد با رعایت شرایط، مجاز به راه اندازی وب سایت با تائید معاونت است.  

عبدلی عنوان کرد: در ادامه، موسس موظف به مراجعه به مرکز توسعه تجارت الکترونیک و دریافت نماد اعتماد الکترونیک می شود و سایر تعهدها از قبیل تعهد نامه موسس، تعهد نامه مسئول فنی و گواهی امضا نیز در معاونت اخذ می شود.  

سرپرست واحد فنی و نظارت بر امور داروخانه های معاونت غذا و دارو افزود: درج تبلیغات گمراه کننده محصولات و تخلف در ارسال از قبیل ایجاد واسطه، از تخلفات مهم داروخانه اینترنتی است که به طور مداوم توسط کارشناسان رصد شده و در صوت مشاهده سریعا با متخلف برخورد قانونی صورت می گیرد.  

وی تذکر شفاهی، تذکر کتبی، تعلیق یا لغو مجوز را از جرائم تخلفات دانست و در مرحله آخر با توجه به نوع تخلف ارجاع پرونده به مراجع ذی صلاح را از تبعات قانون گریزی عنوان کرد.  

دکتر عبدلی با تاکید به شهروندان گفت: همواره دقت داشته باشید که سایت داروخانه اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیک بوده و آدرس و شماره تلفن داروخانه ، اسم موسس و مسئول فنی نشانی پست الکترونیک و مجوز فروش در سایت درج شده باشد.  

وی در انتها خاطر نشان کرد: اکنون حدود ۲۵ داروخانه اینترنتی تحت نظارت معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشغول به فعالیت هستند با اینکه فعالیتشان به صورت مداوم رصد می شود اما اگر شهروندان تخلفی مشاهده کردند با شماره ۸۸۸۷۴۵۰۸ تماس بگیرند.  

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif