مردم توان خرید داروهای نسخه‌ای را ندارند

سلامانه: اظهارات داروخانه‌داران حاکی از آن است در طول چند ماه گذشته که وضعیت اقتصادی نامناسب شده، خیلی از بیماران بدون نسخه یا در نهایت با ارائه پوکه داروهایشان از آنها طلب دارو می‌کنند و حاضر نیستند به پزشک مراجعه کنند چراکه نمی‌خواهند یا در توان‌شان نیست حق ویزیت بپردازند.

مسئول فنی یکی از داروخانه‌ها در تبریز به ما می‌گوید: بیشتر جوانان برای مشکل بی خوابی به ما مراجعه می‌کنند. آنها به ما می‌گویند دارویی بدهید که فقط خواب‌مان را تنظیم کند. وقتی هم دارو نمی‌دهیم اصرار می‌کند که اعصابم خراب است و نمی‌توانم بخوابم. به هر حال داروخانه کمتری به خاطر 1000 تومان پول قرص خودش را به دردسر می‌اندازد.

به گفته خانم احمدی، تقاضای داروهای اعصاب و روان از سوی دانشجویان و دانش‌آموزان در فصل امتحانات و کنکور زیاد می‌شود. برای مثال تقاضا برای قرص ریتالین اخیراً بیشتر شده ما هم به خاطر اصرار مریض، قرص کافئین تجویز می‌کنیم.

این مسئول فنی می‌گوید: تقاضا برای قرص چربی خون، کلسترول (جم فیبروزیل و آترواستاتین)، قرص سوزش معده (آمپرازول، رانیتدین، دایمتیکون، سوپرامید)، داروی اعصاب (فلوکستین)، عفونت زنان (کلوتریمازول)، قرص تأخیری مردان (سیلدناسیل) و قرص اورژانسی زنان (نوونوژسترون) افزایش یافته است.

خوددرمانی در بین کودکان نیز زیاد شده است بیشتر مادران نسخه‌های کهنه را همراه‌شان می‌آورند و می‌گویند : دکتر هم برویم همان دارو را نسخه می‌کند برای چه باید هزینه ویزیت بدهیم و بعدش هم دارو را آزاد بخریم اینجوری به جای 10 هزار تومان پول شربت، باید 60 هزار تومن اضافی دیگر پول دکتر هم بپردازیم. مردم نسبت به بیمه بدبین شده‌اند می‌گویند این همه پول می‌دهیم دکتر می‌رویم آخر سر هم باید دارو را آزاد تهیه کنیم.

خانم احمدی با بیان اینکه مردم حتی برای تهیه داروهای نسخه شده هم بهانه می‌آورند می‌گوید: اخیراً بسیاری از داروها قیمت‌شان 170 تا 280 درصد افزایش یافته است. برای مثال شربت کتوتیفن از 3 هزار و 400 تومان به 9 هزار و 100تومان رسیده است یا قرص ویتامین «ای» که برای دو جنسه بودن مردان و کبد چرب نسخه می‌شود از ورقی 350 تومان به 750 تومان افزایش یافته است.

افزایش قیمت دارو موجب شده بیماران به جای دو قوطی قرص که پزشک تجویز کرده یک ورق قرص بخرند. از طرفی بیشتر نسخه‌هایی که دکتر برای بیماران قلبی همزمان قرص فشار خون و چربی خون تجویز می‌کند مردم فقط قرص فشار خون را تهیه می‌کنند و چربی خون را نمی‌خرند ما می‌دانیم که از سر نداری است. ما در داروخانه‌مان صندوق درست کردیم و در این شرایط هزینه قرص بیمار را از صندوق برمی‌داریم.

به اعتقاد دکتر محمودی یکی دیگر از داروخانه‌داران، اگر زیرساخت‌های دفترچه بیمه سلامت و نظام ارجاع فراهم می‌شد، میزان نسخه‌های بدون مهر پزشک قطعاً کاهش می‌یافت. مراجعه کنندگان جوان نام دارو را در اینترنت جست‌وجو می‌کنند.

عده‌ای هم با پرس و جو از اطرافیان نام دارو را در برگه‌ای می‌نویسند و همراه‌ شان به داروخانه می‌آورند. مراجعه بدون نسخه جوان‌های کم سن و سال به داروخانه‌ها برای خرید داروهای ضد استرس و آرامبخش یا داروهایی که روانپزشکان معمولاً برای بیماران خود تجویز می‌کنند دغدغه‌ بسیاری از داروخانه‌داران شده است.

دکتر پریسا طالبی مسئول فنی داروخانه‌ای در خیابان فلسطین نیز در این باره می‌گوید: داروی خواب‌آور و اعصاب و روان را بدون نسخه پزشک در اختیار بیماران قرار نمی‌دهیم اما جوانان اصرار می‌کنند که داروهای اعتیادآور از جمله کلرونوزپام، آگزوزپام و آلپرازولام را بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه کنند. شاید این داروها را بدون نسخه پزشک به افراد مسن بدهیم اما برای جوانان هرگز داروی خواب‌آور نمی‌دهیم.

به گفته او، خارج شدن بسیاری از داروهای ایرانی از پوشش بیمه‌ای موجب شده مردم حتی نتوانند داروهایی را که پزشک برایشان تجویز کرده تهیه کنند. برای مثال داروهای نازایی هزینه‌اش زیاد است زنان در مراجعه به داروخانه به دلیل وضعیت اقتصادی‌شان از مصرف این داروها صرف نظر می‌کنند و درمان‌شان را رها می‌کنند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif