آنزیمی که موجب افزایش مقاومت بدن در برابر باکتری ها می شود

سلامانه : دانشمندان دانشگاه پرینستون در آمریکا موفق به شناسایی ساختار سه بعدی آنزیمی شدند که می تواند مواد ژنتیکی ویروس ها را کاهش داده و به بدن در برابر باکتری ها کمک کند.

 به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان توانستند اساسی ترین سلاح بدن در مبارزه با عفونت را به وضوح مورد مشاهده کرده و آن را مورد بررسی قرار دهند.

آنها مشاهده کردند ساختار سه بعدی این آنزیم که نخستین پاسخ در سیستم ایمنی بدن است که می تواند راهبرد جدیدی برای مبارزه با عوامل عفونی، احتمال ابتلا به سرطان پروستات و چاقی را در اختیار محققان قرار دهد.

این آنزیم نقش مهمی در سیستم ایمنی داشته و پاسخ سریع و گسترده ای به مهاجمانی که مولکولی به نام اینترفرون تولید می کنند، دارد.این ساختار سه بعدی کشف شده از دو زیر واحد تقریبا یکسان به نام پروتومرز 

(protomers) تشکیل شده اند. محققان دریافتند که یک پروتومر به RNA اتصال می یابد و پروتومر دیگر آن را قیچی می کند.

محققان تا کنون مدل ساختاری از شکل انسانی این آنزیم که RNase L نام دارد، نداشتند،اما اکنون با استفاده از این ساختار می توان شروع به درک اثرات جهش های سرطان زا در ژن RNase L کرد.به عنوان مثال، خانواده هایی که در آنها ابتلا به سرطان پروستات ارثی است اغلب جهش های ژنتیکی در این ژن دارند.

شرح کامل نتایج این یافته جدید در نشریه Science منتشر شده است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.