یادداشتی از دکتر محمدجعفر فره‌وش، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

مصرف هر از چند گاه داروهای ضداسید قوی کار درستی نیست

سلامانه: بیشترین داروهایی که امروزه برای مشکلات معده و دستگاه گوارش تجویز می‌شود داروهای ضداسید هستند که به شکل قرص و شربت در اختیار بیماران قرار می‌گیرند. این داروها کوتاه‌اثر هستند و برای کسانی که بیماری خفیف دارند و مثلا از ریفلاکس خفیف رنج می‌برند و به ندرت ترش می‌کنند یا معده‌شان از پرخوری یا بدغذایی آزار می‌بیند، تجویز می‌شوند، مانند شربت آلومینوم‌ ام‌جی‌اس. بعضی بیماری‌های دستگاه گوارش با اینکه خفیف‌اند ممکن است چند بار در هفته بیمار را درگیر کنند. در این صورت برای بیمار داروهای کوتاه‌اثر دیگری مانند سایمتیدین، فاموتیدین و... تجویز می‌شود.
اثر این داروها هم چند ساعت بیشتر نیست اما اگر مشکل معده یا دوازدهه و... جدی‌تر باشد، سراغ داروهای قوی‌تر می‌رویم. این داروها مدت بیشتر و با قدرت بیشتری اسید معده را کاهش می‌دهند و معروف‌ترین آنها شامل امپرازول، پنتاپرازول و... است.
بیمارانی که این داروها را مصرف می‌کنند باید زمان طولانی‌تری تحت درمان باشند، مثلا کسانی که ریفلاکس شدید دارند ممکن است مجبور باشند ماه‌ها یا حتی سال‌ها از داروهای ضداسید قوی استفاده کنند. بنابراین مصرف منقطع و هر از چند گاه داروهای ضداسید قوی کار درستی نیست. با آنکه داروهای ضداسید جزو داروهای کم‌عارضه محسوب می‌شوند، به هر حال عارضه دارند، به‌خصوص در سنین بالا، مثلا ممکن است روی جذب کلسیم اثر بگذارند، پوکی استخوان را تسریع کنند یا در جذب بعضی ویتامین‌ها اختلال ایجاد کنند یا باعث رشد بعضی میکروب‌ها شوند. از این‌رو به بیمارانی که مجبورند هر روز داروی ضداسید بخورند توصیه می‌شود زیرنظر پزشکشان باقی بمانند تا در صورت بهبود، پزشک دوز داروهایشان را کاهش دهد یا داروهای ضداسید کوتاه‌اثری برایشان تجویز کند.

** دکتر محمدجعفر فره‌وش، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif