داروهای لاغری به هیچ‌وجه برای جوانان مناسب نیست

سلامانه: یکی از کاربران سلامانه پرسیده‌اند که آیا استفاده از داروهایی که با عنوان داروهای لاغری به فروش می‌رسند را برای نوجوانان چاق توصیه می‌کنید؟ دکتر سیدمحسن خوش‌نیت، فوق‌تخصص بیماری‌های غدد و متابولیسم و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با سلامانه به این پرسش پاسخ می‌دهد.
در ایران فقط یکی دو نوع قرص مجاز برای افراد چاقی که می‌خواهند لاغر شوند، وجود دارد. مهم‌ترین عملکرد قرص‌های لاغری این است که مانع جذب حدود 40 تا 50 درصد چربی غذاها در دستگاه گوارش می‌شوند. مصرف این داروها به هیچ‌وجه برای کودکان و نوجوانان دارای اضافه وزن بالا یا چاق مجاز نیست.
بنابراین تمام مواد یا داروهایی که در باشگاه‌های ورزشی، عطاری‌ها یا حتی داروخانه‌ها با عنوان داروی لاغری فروخته می‌شوند، غیرمجاز هستند و مصرفشان فرد را دچار عوارض گوناگونی خواهد کرد که مهم‌ترین آنها شامل افزایش فشارخون، عوارض قلبی-  عروقی، عوارض عصبی-  روانی و... است. یکی، دو دارویی که برای لاغری مجاز شناخته شده حتما باید با تجویز و نظر پزشک استفاده شود، آن هم نه در دوره کودکی و نوجوانی، بلکه در سنین بالاتر. ضمن اینکه استفاده از داروی مجاز لاغری در همه افراد بالغ هم جایز نیست زیرا مصرف این داروها در برخی افراد باعث دفع مدفوع چرب یا اسهال چرب می‌شود. بنابراین تجویز دارو باید در شرایط خاص و پس از بررسی‌های لازم توسط پزشک انجام بگیرد. در کل، مصرف طولانی‌مدت داروهای مجاز لاغری به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و طول مدت مصرف این داروها حدود 2 تا 3 ماه است. نکته دیگر اینکه این داروها حتما باید با مولتی‌ویتامین خورده شوند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif