یادداشتی از دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی ورزشی، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

بهترین سن برای استفاده از EMS، سنین 30 تا 50 سال است

سلامانه:  تا چند سال پیش دستگاه بای لاین برای لاغری استفاده می‌شد. این دستگاه که در کشورهای غربی برای تناسب اندام خانم‌ها ساخته شده بود، با تحریک موضعی عضلات باعث افزایش قوام عضلات می‌شد. این دستگاه بسیار شبیه EMS بود، با این تفاوت که در بای لاین ورزشکار هیچ تحرکی نداشت و روی تخت می‌خوابید تا عضلات به طور متناوب تحریک شوند. در EMS علاوه بر تحریک عضلات حرکت را هم داریم. پس برخلاف بای لاین که ایزومتریک بود EMS ایزوتونیک است.
EMS  پدیده‌ای است که از قدیم در بخش بازتوانی کاربرد داشته و برای بیماران مبتلا به سکته‌های مغزی یا آسیب‌های عصبی عضلانی که ضایعه باعث گشاد شدن عضلات شده و امکان تحریک آنها با فعالیت بدنی نیست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش سعی می‌شود با تحریک الکتریکی عضلات به صورت موضعی، از لاغر شدن عضلات پیشگیری شود.
چند سالی است که EMS وارد حوزه تناسب اندام و ورزش و فیتنس هم شده است. امروز در تحقیقات علمی مقایسه EMS با ورزش‌های قدرتی به طور جدی مطرح است و پژوهش‌های بسیاری هم در این زمینه انجام شده و بررسی‌ها نشان داده گرچه این روش موثر و قابل‌تایید است معایب و البته مزایایی هم دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، مثلا صرفه‌جویی در وقت یکی از مزایاست. به علاوه، فردی که از EMS استفاده می‌کند، می‌تواند در مدت کمتری به نتایج مورد نظر خود برسد و در وقت صرفه‌جویی کند. 20 دقیقه EMS بدون اغراق اثری مشابه یک ساعت ورزش قدرتی سنتی دارد. مزیت دیگر اینکه در این روش بدون اینکه خیلی افزایش حجم عضله داشته باشیم افزایش قدرت را داریم چون فیبرهای بیشتری از عضلات به شکل همزمان منقبض می‌شوند و کارایی عضلات در مقایسه با ورزش‌های قدرتی سنتی بالاتر می‌رود. پس این روش مورد تایید است و رد نمی‌شود اما EMS گرانقیمت است و امکان استفاده از آن در طولانی‌مدت وجود ندارد. در دوره‌های کوتاه می‌توان از آن کمک گرفت ولی در بلندمدت شرایط برای انجام آن وجود ندارد و وقتی بین تمرینات فاصله بیفتد باعث افت کارایی و توان عضلات می‌شود و لازم است همزمان با آن تمرینات دیگر را هم پیش‌بینی کنیم.
کاربرد EMS در دو حوزه افزایش قدرت و ترکیب بدنی است. در بحث قدرت EMS باعث افزایش حجم عضلانی می‌شود و در بحث تناسب اندام و ترکیب بدن باید کنار رژیم غذایی برای دوره‌های کوتاه کمک گرفته شود. البته EMS کاربرد چربی‌سوزی ندارد، بلکه با اصلاح ترکیب بدنی و جمع کردن و تقویت عضلات باعث زیبایی و تناسب اندام می‌شود.
با این وجود افرادی که در ورزش کردن محدودیت‌هایی دارند در اینجا هم باید به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها توجه کنند. به طور مثال، کسانی که از پیس‌میکر یا ضربان‌ساز قلب استفاده می‌کنند یا کسانی که دچار پوکی استخوان، صرع یا فشارخون بالا هستند و حتی کسانی که زمینه حساسیت دارند، نمی‌توانند از این دستگاه استفاده کنند.
معمولا استفاده از EMS را برای شرکت در مسابقات یا اهداف کوتاه‌مدت تناسب اندام توصیه می‌کنیم. دستگاه حتما باید استاندارد باشد و زیر نظر متخصصان مربوط استفاده شود. سالمندان نیز باید قبل از استفاده معاینات لازم را انجام دهند. بهترین سن برای استفاده از این تکنولوژی 30 تا 50 سال است و برای سالمندان و کودکان معمولا توصیه نمی‌شود.

**  دکتر احمد باقری‌مقدم، متخصص پزشکی ورزشی

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif