مصاحبه اختصاصی «سلامانه» با دکتر بهاره ابریشمی، روانپزشک

مراقب باشید به هوای بهبود رابطه کور نشوید

سلامانه:  یکی از شایع‌ترین داروهایی که به جهت اختلال نعوظ در خیلی موارد متاسفانه توسط افراد به طور خودسرانه از داروخانه تهیه و مصرف می‌شود، ترکیباتی نظیر سیلدنافیل (ویاگرا) یا تادالافیل است. درحالی که دکتر بهاره صباغ ابریشمی، روانپزشک و سکس‌تراپیست معتقد است مصرف این نوع داروها در برخی افراد می‌تواند با عوارضی همراه باشد.
وی در این باره به سلامانه می‌گوید: در مصرف این نوع داروها باید به چند نکته مهم و اساسی توجه داشت مثلا بیماران دارای سابقه سکته قلبی، سکته مغزی، نارسائی کلیه، فشار خون بالا یا دیابت و افراد بالای 70 سال باید حتما قبل از مصرف این داروها با یک متخصص قلب یا داخلی مشورت بگیرند چراکه مصرف خودسرانه این داروها بدون تجویز پزشک بعضا می‌تواند عوارض جدی مهمی همچون سکته قلبی و مرگ برای فرد به همراه داشته باشد.
 
دکتر ابریشمی ادامه می‌دهد: مصرف این مدل داروها در افرادی هم که هر نوع نیترات عالی نظیر دارو نیتروکانتین یا سوستاک در بیماری‌های عروق کرونری قلب، مصرف می‌کنند، به علت کاهش وخیم فشارخون و کاهش خونرسانی کرونری و احتمال سکته قلبی و مرگ، ممنوع است و باید این بیماران حتما به تداخلات میان داروها توجه داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه عوارض داروها وابسته به دوز است و در دوزهای بالا بیشتر دیده می‌شود، می‌گوید: شایع‌ترین عوارض مصرف داروهای اختلال نعوظ؛ سردرد، گرگرفتگی، درد معده است و از دیگر عوارض آن می‌توان به احتقان بینی، عفونت دستگاه ادراری، دید غیرطبیعی، اسهال، سرگیجه و بثورات جلدی اشاره کرد.

دکتر ابریشمی با بیان اینکه داروی تادالافیل در ۱۰ درصد موارد درد عضلانی و درد پشت می‌دهد، هشدار می‌دهد: هر گونه تاری و کاهش دید در ۲۴ ساعت نخست مصرف این داروها مهم است، به خصوص در افرادی که از قبل مشکلات بینایی داشته و سابقه بیماری قلبی و دیابت را گزارش می‌دهند چراکه این عارضه می‌تواند منجر به کوری دائمی شود.

این روانپزشک با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نباید این داروها را بیش از یکبار در روز مصرف کرد، می‌گوید: در صورت تجویز پزشک این داروها نباید بیشتر از یک بار در روز استفاده شود و در صورت مصرف این داروها با غذای چرب، سرعت جذب دارو کند شده و اوج غلظت دارو نیز کاهش می‌یابد بنابراین بهتر است برای تاثیر بهتر با معده خالی مصرف شود.
 
 
 
 
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif