التهاب مغزی چگونه به‌ وجود می‌آید

سلامانه : عوامل مختلفی در بالا رفتن فشار مغز دخالت دارند از جمله می‌توان به وجود تومور مغزی در "مایع مغزی نخاعی" اشاره کرد که اصطلاحا ICP گفته می‌شود.

اسد خزایی متخصص جراحی مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: مغز داخل جمجمه استخوانی قرار گرفته بنابراین فضا و حجم محدودی دارد. اگر هر دلیل یا ضایعه‌ای مانند تومور مغزی به حجم مایع داخلی مغز (مایع مغزی نخاعی) اضافه شود منجر به افزایش فشار داخل جمجمه که اصطلاحا "ICP" نام دارد.

وی ادامه داد:‌ یکی از فاکتورهای داخلی مغز، وجود عروق خونی بوده که اگر به علت مشکلات داخل "قفسه سینه" یا به هر دلیلی برگشت خون وریدی از مغز کم شود یا فشار خون در فرد افزایش یابد، فشار داخل جمجمه بالا می‌رود.

وی بیان کرد: ICP می‌تواند اورژانس جراحی مغز و اعصاب باشد بنابراین فشار داخل جمجمه درصورتی که ناگهانی افزایش یابد تمام مشکلات مغزی و عصبی را تشدید می‌کند چرا که روی تمام قسمت‌های مغز اثرگذار است افزایش ICP می‌تواند منجر به اختلالاتی در فرد شود در درجه اول ممکن است سطح هوشیاری فرد را تغییر داده و بیمار را به حالت کما ببرد. توکسین یا سم سلول‌های تومورال منجر به التهاب یا ادم مغزی می‌شود که یکی از دلایل آن افزایش ICP می‌تواند باشد.

وی اظهار داشت: برخی از داروها مانند مالتون، ایمپیوریتیکام و افزایش دادن اکسیژن می‌تواند ICP را کاهش دهند و اگر یکی از دلایل ICP تومور مغزی باشد پزشکان متخصص با جراحی می‌توانند تومور را بردارند از دیگر راه‌های درمانی گذاشتن شنت مغزی است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • رضا دوشنبه, 4 فروردین 1393 - ساعت : 10:36:32
    چند ماه است که براثر الهتاب نخاع دوپافلج ودودست بدون قدرت شده البته قبلا براثرغده درگلوپرتودرمانی شده ام تمام عضلات پاازکارافتاده