پزشکان عمومی مجوز نسخه پیچی گیاهی دارند؟

سلامانه: عابدی گفت: تجویز گیاهان دارویی در عطاری‌ها به صورت خودسرانه و بدون داشتن علم پزشکی، دخالت در کار درمان است.

حیدر عابدی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره طب سنتی گفت: طب سنتی کاملا با گیاهان تجویز شده در عطاری‌ها تفاوت دارد. طب سنتی مبتنی بر علم و دانش پزشکی است که با موضوع درمان گیاهی بیماران کاملا مجزا است.
عابدی افزود: پزشکان عمومی پس از فارغ‌التحصیلی با گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانند با اخذ پروانه  به تجویز دارو‌های گیاهی اقدام کنند. آنها می‌توانند، علم امروز را با طب سنتی ترکیب کنند که نتیجه آن تجویز نسخه‌های گیاهی به بیماران است.

وی ادامه داد: افرادی که در عطاری‌ها به صورت خودسرانه و بدون داشتن علم پزشکی اقدام به تجویز گیاهان دارویی می‌کنند، تخلف کرده و این کار آنها دخالت در کار درمان است که البته در برخی موارد باعث آسیب جدی به بیمار می‌شود.
 
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره قدمت و پیشینه طب سنتی در ایران گفت: از دیرباز در ایران سابقه درخشان پزشکی و درمان وجود داشته است و دانشمندان سرشناسی مانند ابن سینا، رازی و جرجانی در این علم ظهور کردند که آثار آنها مورد تدریس و تحقیق بزرگ‌ترین مراکز علمی جهان بوده است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif