گفتگوی سلامانه با دکتر حامد محمدی کنگرانی، روان‌پزشک

در دوران بارداری رابطه جنسی ممنوع است؟/ افزایش روابط خارج از چارچوب خانواده بعد از تولد نوزاد جدید

در دوران بارداری رابطه جنسی ممنوع است؟/ افزایش روابط خارج از چارچوب خانواده بعد از تولد نوزاد جدید

سلامانه :متاسفانه آمارها نشان می‌دهند که گاهی روابط جنسی خارج از چارچوب خانواده در دوران بارداری و پس از زایمان خانم‌ها در همسران آنها، شیوع پیدا می‌کند. اما چرا؟

دکتر حامد محمدی کنگرانی، روان‌پزشک در این پاسخ به این سوال به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه گفت: «خیلی از تغییرات در نوع زندگی و روابط جنسی زوجین، از دوران بارداری خانم‌ها شروع می‌شود و تا مدت‌ها پس از زایمان هم ادامه می‌یابد. متاسفانه، برخی از زوج‌های ما به‌دلیل عقاید نادرست فرهنگی، رابطه جنسی خود را در دوران بارداری خانم، محدود می‌کنند. این در حالی است که هیچ نیازی به محدودیت در برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری، جز در موارد خاصی که پزشک متخصص زنان به‌دلیل افزایش احتمال سقط یا عفونت، رابطه جنسی را محدود بکند، وجود ندارد».

این مشاور خانواده تاکید می‌کند که برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری، تنها نیاز به آموزش پوزیشن‌های مناسب برای پیشگیری از آسیب دیدن احتمالی مادر و جنین او دارد و نیازی به ایجاد هیچ‌گونه محدودیت جنسی در این دوران نیست.

این عضو کمیته روان‌درمانی انجمن روان‌پزشکان ایران می‌افزاید: «وقتی که خانم‌ها، به اشتباه، رابطه جنسی با همسرشان را در طول دوران بارداری محدود می‌کنند و به‌خاطر بالا رفتن وزن و تغییرات هورمونی، حوصله تعامل با همسرشان را هم ندارند، این پیام را به او منتقل می‌کنند که او فقط نقش حامی مالی خانواده را دارد و به‌ این ترتیب،‌ امکان دور شدن هر روزه زن و شوهرها از هم در دوران بارداری و پس از زایمان وجود خواهد داشت».

وی به این نکته هم اشاره می‌کند که خانم‌ها در دوران بارداری و پس از زایمان، به حمایت بیشتر همسر خود نیاز دارند اما با رفتارهای نادرستشان، باعث فاصله گرفتن همسرشان از نظر جنسی و عاطفی از آنها می‌شوند. «متاسفانه، بعد از زایمان هم بسیاری از مردها با عدم توجه همسر خود در زمینه‌های جنسی و عاطفی مواجه می‌شوند و به این ترتیب، برخی از آنها به سمت برقراری رابطه جنسی خارج از چارچوب خانواده کشیده می‌شوند».

دکتر محمدی می‌گوید که کم شدن رابطه جنسی و عاطفی زوجین در دوران بارداری و پس از زایمان، می‌تواند علتی برای افزایش روابط جنسی خارج از چارچوب خانواده، در این دوران باشد.

«به‌همین دلیل هم ما به تمام زوجین، توصیه می‌کنیم که زمانی تصمیم به بچه‌دار شدن بگیرند که آماده این اتفاق باشند. زوجین باید در دوران بارداری و پس از زایمان، از یکدیگر حمایت عاطفی بکنند و اجازه ندهند که حضور فرزند جدید به جای گرم کردن کانون زندگی آنها، باعث دور شدنشان از هم بشود».

در نهایت اینکه زوجینی که می‌توانند بهتر با یکدیگر حرف بزنند، بهتر هم می‌توانند مشکلات عاطفی احتمالی‌شان را حل بکنند. 

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • سجاد چهارشنبه, 10 اردیبهشت 1393 - ساعت : 00:42:55
  من زن میخوام
 • nana چهارشنبه, 14 اسفند 1392 - ساعت : 14:36:44
  سلام ممنون از توضیحاتتون من باردارم اما الان فهمیدم چگونه برخورد کنم
  سپاسگزارم
 • مهدی چهارشنبه, 14 اسفند 1392 - ساعت : 09:50:37
  سلام؛ کم کم دارند فلسفه چند همسری برا مردان رو کشف می کنند!
 • پزشک چهارشنبه, 14 اسفند 1392 - ساعت : 07:50:06
  واقعا انتظار میرود از همکار محترم که به جای استفاده از برداشتهای ذهنی عامیانه برای نوشتن مطلب به مدارک علمی توجه بیشتری داشته باشند. واقعا باعث شرم است که روانپزشک محترم نقش مقصر را به خانمها داده اند. در حالیکه بسیاری از خانمها در حاملگی و شیردهی متوجه دوری همسرشون میشوند ولی تلاش آنها برای بازگرداندن همسر بی فایده است و همین باعث سرخوردگی آنها از بارداری و تبعات آن و افسردگی و ... می شود.
  البته بهترین جمبه مطلب این بود : «به‌همین دلیل هم ما به تمام زوجین، توصیه می‌کنیم که زمانی تصمیم به بچه‌دار شدن بگیرند که آماده این اتفاق باشند. زوجین باید در دوران بارداری و پس از زایمان، از یکدیگر حمایت عاطفی بکنند و اجازه ندهند که حضور فرزند جدید به جای گرم کردن کانون زندگی آنها، باعث دور شدنشان از هم بشود».
 • ديانت چهارشنبه, 14 اسفند 1392 - ساعت : 07:45:48
  در اين دوران خراب اقتصادي، جوانان عموما زير بار ازدواج مي‌روند و آنهايي هم كه مي‌روند، اگر در همان سال‌هاي اول كارشان به طلاق نكشد، زير بار بچه دار شدن نمي‌روند. نفستان از جاي گرم برمي‌خيزد