به گزارش سرویس ترجمه سلامانه

 آیا شما هم پس از چرت‌زدن احساس گیجی می‌کنید؟

سلامانه: حتما برای شما هم پیش آمده که پس از چرت زدن نه تنها حال بهتری ندارید بلکه احساس گیجی می‌کنید. این در حالی است که چرت زدن برای برخی از افراد باعث ایجاد حسی بهتر و بازیابی انرژی مجدد می‌شود اما چرا برای دیگر این اتفاق نمی‌افتد؟!
به گزارش سرویس ترجمه سلامانه؛ تحقیقات منتشر شده از GREATIST نشان داده است که چرت زدن تنها زمانی نتیجه بخش است و باعث آرامش می‌شود که از زمان محدودی برخوردار باشد.
همانطور که می‌دانید چرخه خوابیدن با 5 مرحله اساسی همراه است و چرت زدن به میزان طولانی باعث می‌شود که بدن فکر کند مراحل خواب شروع شده است. به این ترتیب پس از سپری شدن زمان بیشتری در حین چرت زدن این چرخه خواب در جایی قطعی می‌شود و چرخه خواب تکمیل نمی‌شود.
طولانی‌ترین زمان ایده‌آل برای هر شخصی برای خواب به صورت عمومی 20 دقیقه در نظر گرفته می‌شود. چرت زدن طولانی‌تر از این مدت باعث می‌شود بدن تمایل به خواب طولانی‌تری داشته باشد و با قطع چرخه خواب احساس بسیاری بدی با شما همراه باشد.
 
حال برای اینکه بتوانید از چرت زدن نهایت استفاده را برده و احساس شادابی کنید به این چند نکته توجه کنید:
4 نکته برای مقابله با احساس گیجی پس از چرت زدن
1- بیشتر از 20 تا 30 دقیقه نخوابید: تجربه بسیاری از افراد نشان داده است که 20 دقیقه چرت زدن در طول روز برای احساس شادابی و شارژ مجدد بدن مفید است اما برخی نیز معتقدند که تا 30 دقیقه چرت زدن به اثرات منفی چرت طولانی مدت دچار نخواهید شد.
برای اینکه بیشتر از این مقدار نخوابید، توصیه می‌شود حتما ساعت خود را قبل از خوابیدن کوک کنید. به این ترتیب چرت زدن در زمانی محدودتر موجب می‌شود تا کمتر وارد مرحله خواب عمیق شوید و اگر وارد این مرحله شدید، بی‌شک سخت‌تر از خواب برمی‌خیزید.
2- انتظار جبران خواب شبانه را از چرت زدن نداشته باشید: به اعتقاد کارشناسان چرت زدن در طول روز حداقل باید 4 ساعت با خواب شبانه فاصله داشته باشد. برای افرادی که به بی‌خوابی مبتلا هستند، چرت زدن مانع از خوابیدن خوب آنها در شب می‌شود. چرت زدن طولانی مقدار خواب فعال شخص را کاهش خواهد داد و تمایل به خوابیدن را در هنگام شب از شما خواهد گرفت.
3- چرت خود را به بعدازظهر موکول کنید: برای اینکه چرت نرمالی داشته باشید بهتر است که آن را به بعدازظهر موکول کنید چراکه چرت زدن در هنگام غروب برنامه خواب را مختل می‌کند. یک ساعت بعد از خوردن ناهار بهترین زمان برای داشتن یک چرت کوتاه است. خواب منظم نیمروزی می‌تواند تاثیرات مثبتی را به همراه داشته باشد. به طور کلی چرت زدن می‌تواند بخش سلامت محوری در زندگی فرد باشد که خواب کوتاه بعد از ظهر بهترین نوع آن است.
4- اصلا فکر کنید به چرت نیاز دارید یا نه؟ چرت زدن شاید یکی از کوچک‌ترین لذت‌های زندگی است اما به این نکته توجه کنید که آیا اصلا به آن نیازی دارید یا نه؟!! اگر زمان زیادی سپری شود تا به خواب بروید یعنی بدن شما به این چرت نیازی ندارد. اگر 20 دقیقه طول کشید و همچنان به خواب نرفتید یعنی اصلا به این خواب کوتاه نیازی ندارید. این نکته را به خاطر داشته باشید که چرت زدن برای همه خوب نیست و ممکن است نتیجه متفاوتی بر خواب شبانه افراد داشته باشد و حتی برخی از آنها با چرت زدن احساس خستگی بیشتری کنند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif