تولید داروی زجر تنفسی نوزادان با یک چهارم قیمت خارجی در کشور

سلامانه: ایرنا- مدیر عامل شرکت دانش بنیان تکزیما البرز با اشاره به تولید صفر تا صد داروی بروسورف ریوی نوزادان در کشور گفت: اکنون این دارو  با یک چهارم قیمت خارجی در کشور تولید می‌شود.  

احمد عاصمی نیا در حاشیه مراسم رونمایی از داروی برکسورف در شرکت دانش بنیان تکزیما البرز افزود: از زمانی که این دارو در دنیا تولید شده است، باعث شده شاخص‌های بهداشتی کشورها از نظر مرگ و میر نوزادان بسیار ترقی کند.
وی بیان کرد: در ایران نیز پس از استفاده از این داروی مهم، میزان مرگ و میر نوزادان کاهش یافته است.
به گفته عاصمی نیا، در طی چند سال اخیر، این داروی حیاتی توسط چهار برند از کشورهای آمریکا، ایتالیا و کانادا با قیمت بسیار بالا وارد کشور می‌شد که با تلاش محققان و متخصصان ایرانی این دارو در ایران نیز به مرحله تولید رسیده است.
وی با اشاره به اینکه قیمت این دارو با یک چهارم قیمت نمونه خارجی در ایران تولید شده است افزود: در امریکا قیمت اصلی این دارو ۴۰۸ دلار است که با تولید آن در داخل کشور قیمت این دارو بسیار کاهش یافته است و این دارو در ایران یک دهم قیمت آن در آمریکا به فروش می رسد.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان گفت: برای تولید این دارو در کشور، ۷ سال کارهای تحقیقاتی، صنعتی و دانشی در دانشگاه ها و در داروسازی تکزیما کار عملیاتی صورت گرفته تا دارویی کاملا ایرانی به بازار عرضه کنیم، اکنون این دارو از صفر تا صد داخل کشور تولید می‌شود، مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را نیز دریافت کرده است.
وی یادآور شد: تست‌های حیوانی و بالینی این دارو انجام شده، همچنین تست های آزمایشگاهی این دارو در کشور آلمان و انگلستان به تایید رسیده است.

تولید اولین داروی حلال سورفکتانت ریوی توسط شرکت دانش بنیان ایرانی
مدیرعامل شرکت دانش بنیان تکزیما البرز گفت: داروی تولید شده ایرانی ، اولین داروی حلال در بین داروهای سورفکتانت ریوی برای بهبود سندروم زجر تنفسی نوزادان نارس است، برای تولید این دارو 7 سال کار علمی شده است، این دارو عاری از هرگونه بیماری حیوانی است و قدرت اثربخشی بالایی دارد.
وی ادامه داد: با توجه به تفاوت قیمت این دارو با مشابه خارجی، صرفه‌جویی ارزی قابل ملاحظه ای صورت می‌گیرد.
وی گفت: با توجه به مقاله‌های متعددی که در خصوص این دارو وجود دارد، داروی برکسورف ایران قابل جایگزینی با چهار برند خارجی مورد استفاده را در کشور دارد.
عاصمی نیا با اشاره به اینکه این داروی ایرانی با داروی آمریکایی برابری می‌کند گفت: اکنون درخواست‌های زیادی از شرکت‌های خارجی در خصوص این دارو داریم و در زمینه صادرات نیز با چند شرکت خارجی عقد قرارداد داشته‌ایم.

داروی برکسورف اولین سورفکتانت ریوی تولید شده در ایران، امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمدرضا مخبر عضو پیوسته فرهنگستان علوم و محمد رضا شانه ساز سرپرست سازمان غذا و دارو رونمایی شد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif