کاهش خطر مرگ ناشی از تصلب شرایین با یک داروی رایج

 
سلامانه: بر اساس جدیدترین مطالعات اخیر محققان آمریکایی، مصرف داروی استاتین خطر مرگ و میر ناشی از بیماری عروق محیطی یا تصلب شرایین را کاهش می‌دهد.
 
به گزارش سلامانه به نقل از پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، مصرف داروی استاتین که رایج‌ترین داروی کاهش‌دهنده کلسترول است، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری عروق محیطی یا تصلب شرایین را کاهش می‌دهد.
معمولا تصلب شرایین زمانی رخ می‌دهد که عروق محیطی یعنی سرخرگ‌های دست و پا باریک می‌شوند و در سیستم گردش خون اختلال وارد می‌کنند. سرخرگ‌ها خون غنی از اکسیژن را از قلب به تمام اندام‌های بدن می‌رسانند و بیماری عروق محیطی در سرخرگ هایی اتفاق می‌افتد که خون را به دست و پا می رسانند. در این بیماری رسوب چربی و کلسترول در دیواره عروق منجر به ایجاد پلاک و باریک‌شدن عروق می‌شوند.
بر اساس آمار حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این عارضه مبتلا هستند. معمولا برای این افراد یک داروی کاهش‌دهنده کلسترول تجویز می‌شود که رایج‌ترین دارو استاتین است.
مطالعات محققان مرکز پزشکی آیکان در نیویورک نشان می‌دهد میزان مرگ و میر در اثر بیماری عروق محیطی در افرادی که به طور منظم داروی استاتین مصرف می کنند، در مقایسه با کسانی که از این دارو استفاده نمی‌کنند،   ۱۴ درصد کمتر است.
بیماری عروق محیطی احتمال حمله قلبی و سکته مغزی و مرگ بر اثر این عوامل را افزایش می‌دهد و به بیماران توصیه شده است علاوه بر پیروی از رژیم غذایی سالم و تحرک کافی، داروی استاتین را تحت نظر پزشک به طور منظم مصرف کنند.
نتایج این مطالعه در کنگره جهانی قلب و عروق سال ۲۰۱۹ میلادی ارائه شده است.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif