کودکتان بدغذاست؟!

سلامانه: یک متخصص تغذیه گفت: بسیاری از مادران در زمینه تغذیه کودک و اشتهای او وسواس دارند و دچار اشتباه می‌شوند.
دکتر کوروش جعفریان، عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با سلامانه اظهار داشت: یکی از شاخص‌های بسیار ساده سلامت کودک، وزن اوست. مثلا وزن کودک 3 ساله‌ای حدود 16-15 کیلوگرم و سیر آن در جاده رشد رو به بالا باشد، دیگر نباید نگران وزن او بود. متاسفانه آنچه باعث این حس در والدین می‌شود که کودکشان کم‌وزن و لاغر است، مقایسه او با سایر همسن‌وسالانش است، در حالی که هرگز نباید دو کودک را از نظر قدی و وزنی یا سایر مسائل با هم مقایسه کرد.
وی ادامه داد: بسیاری از مادران در زمینه تغذیه کودک و اشتهای او وسواس دارند و دچار اشتباه می‌شوند یعنی کودک به اندازه کافی غذا می‌خورد اما مادر فکر می‌کند میزان غذایی که کودک مصرف کرده برایش کافی نیست. گاهی هم در سنین بالاتر، کودک برای جلب توجه والدینش بد غذا می‌خورد یا نمی‌خورد بنابراین بهترین کار این است که والدین برای غذا خوردن به کودک اصرار نکنند. مواد غذایی سالم و مورد نیاز را در اختیارش بگذارند و به او زمان بدهند تا طی مدت خاصی مثلا 15 دقیقه فرصت دارد غذایش را بخورد و بعد از این مدت غذا را بردارند. با این کار کودک یاد می‌گیرد بدون اصرار و طی زمان خاصی غذایش را بخورد.
وی همچنین یادآور شد: گاهی پیش می‌آید که کودک بیمار است و مثلا از کم‌خونی، سوءجذب، عفونت ادراری، یبوست و... رنج می‌برد و اشتهایی برای غذا خوردن ندارد که در این‌صورت با رفع و درمان مشکل، اشتها دوباره برمی‌گردد. برخی کودکان هم درگیر بازی‌های کامپیوتری با انواع و اقسام وسایل الکترونیکی می‌شوند، به طوری که همه حواسشان درگیر بازی می‌شود. قطعا چنین کودکانی هم دچار اختلالات غذایی خواهند شد بنابراین مدیریت والدین درخصوص بازی کودک با وسایل الکترونیکی و جلوگیری از اختصاص زمان زیاد به این موضوع می‌تواند کمک‌کننده باشد.
دکتر جعفریان در نهایت با تاکید بر اینکه نباید تنقلات در دسترس کودک باشد، گفت: والدین باید دسترسی کودک را به تنقلات و انواع مواد غذایی بی‌ارزش یا کم‌ارزش به صفر برسانند. همچنین زمان غذا خوردن کودک را تنظیم و رعایت کنند و سر وقت به او غذا بدهند. اگر این چند شرط رعایت شود، بیش از 80 درصد کودکان مشکلی در غذا خوردن نخواهند داشت و نیاز نیست به آنها شربت اشتهاآور داده شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif