تفاوت علائم بیماری هپاتیت B با هپاتیت C در چیست؟

سلامانه: یکی از کاربران سلامانه پرسیده‌اند که تفاوت علائم بیماری هپاتیتB با هپاتیتC در چیست؟
دکتر سیدموید علویان، فوق‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد و رئیس شبکه هپاتیت ایران به این پرسش پاسخ می‌دهد.
پاسخ: هپاتیتB وC از نظر علائم تفاوت چندانی با هم ندارند. جالب اینکه شایع‌ترین علامت ابتلا به هپاتیتB وC بی‌علامتی است و بیمار پس از آلودگی به ویروس هپاتیتB یا C هیچ علامتی ندارد، اما پس از مدتی علائمی در فرد ایجاد می‌شود که ابتدا غیراختصاصی هستند و نمی‌توان آنها را به بیماری خاصی ارتباط داد، مثل خستگی، بی‌حالی، بی‌اشتهایی، افسردگی و... که در بسیاری از بیماری‌ها یا حتی کم‌خوابی، سرماخوردگی ساده، استرس‌ها و... هم دیده می‌شوند و هر فردی ممکن است به تناوب این علائم را تجربه کرده باشد.
اما در مراحل پیشرفته‌تر هپاتیت علائم اختصاصی آن به‌تدریج ظاهر می‌شود که شامل زردی پوست، تورم پا، آب آوردن شکم و... است. نکته بسیار مهم این است که هر فردی باید در طول عمر خود حداقل یک‌بار آزمایش هپاتیت بدهد.
در حال حاضر در ایران یک میلیون و ۴۰۰ هزار بیمار مبتلا به هپاتیت داریم که ۷۰ درصد این بیماران را نمی‌شناسیم، اما آنها در حال زندگی کردن در جامعه هستند. اگر مشخص شود فردی به هپاتیت مبتلاست، اطرافیانش به راحتی می‌توانند به مراکز بهداشتی مراجعه کنند و واکسن بزنند و از ابتلا به بیماری پیشگیری کنند. به عنوان مثال اگر مشخص شود خانم بارداری به هپاتیت مبتلاست با انجام اقدامات به‌موقع، می‌توان از ابتلای فرزند او به هپاتیت پیشگیری کرد بنابراین انجام آزمایش هپاتیت به دلیل منافعی که برای خود فرد و اطرافیان دارد، باید جدی گرفته شود و حداقل یک‌بار انجام شود، به‌خصوص اگر فردی اقداماتی مانند تاتو، خالکوبی، تزریقات مشکوک و... انجام داده، برای انجام آزمایش هپاتیت باید حتما اقدام کند. اگر مشخص شود فردی به بیماری مبتلا شده، با اقدامات به‌موقع می‌توان بیماری را تحت‌کنترل در‌آورد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif