گرفتن عکس رنگی از رحم ضرر دارد؟

سلامانه: یک متخصص زنان و زایمان گفت: هیستروسالپینگوگرافی یا عکس رنگی از رحم یکی از روش‌هایی است که برای بررسی علل نازایی در خانم‌ها انجام می‌شود.
دکتر مریم کاشانیان، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با سلامانه با بیان این نکته گفت: در این روش پزشک می‌تواند رحم، دهانه رحم و لوله‌های رحمی را ارزیابی کند و از سلامت و باز بودن مسیر حرکت تخمک مطمئن شود.
وی ادامه داد: این رادیوگرافی خطر خاصی برای خانم‌ها ندارد. فقط گاهی اوقات کمی دردناک است ولی مشکلی ایجاد نمی‌کند، مگر اینکه خانمی سابقه عفونت‌های مکرر داشته باشد که در این صورت باید حتما قبل از انجام رادیوگرافی با پزشکش مشورت کند و او را در جریان این مساله قرار بدهد.
وی همچنین گفت: سونوگرافی به هیچ‌وجه نمی‌تواند جایگزین هیستروسالپینگوگرافی یا عکس رنگی باشد زیرا عکس رنگی به خوبی می‌تواند رحم و لوله‌های رحمی را نشان بدهد.
دکتر کاشانیان تاکید کرد: عکس رنگی یک روش غربالگری است، نه یک روش تشخیصی بنابراین اگر در عکس رنگی لوله‌های رحمی یا فالوپ مسدود دیده شود برای اطمینان بیشتر ممکن است یک لاپاراسکوپی هم انجام شود. گاهی هم می‌توان مایعی داخل رحم تزریق و سپس خروج آن را از لوله‌های فالوپ با سونوگرافی‌هایی که قدرت بالایی دارند، رصد کرد اما این کار به اندازه‌ای که عکس رنگی متداول است و انجام می‌شود، کارآمد نیست. با این حال ممکن است در آینده با پیشرفت تکنولوژی بتوان سونوگرافی‌های نسل جدید را جایگزین عکس رنگی کرد اما در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif