به گفته یک روانپزشک؛ مراحل سوگواری باید کامل طی شود

سلامانه: یک روانپزشک تاکید کرد: مصرف داروهای ضدافسردگی در دوران سوگواری ممنوع است.
دکتر علی باغبانیان، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با سلامانه گفت: سوگواری مراحلی دارد که شامل انکار، اعتراض، چانه زدن و درنهایت پذیرش است و باید تمامی این مراحل طی شود تا فرد بتواند با اتفاقی که پیش آمده کنار بیاید.
وی در ادامه افزود: طول این دوره‌ها معمولا بیشتر از 40 روز نیست و علایم فرد سوگوار معمولا پس از 40 روز برطرف می‌شود اما اگر در این مراحل مداخله بی‌جهت انجام بگیرد یا زمان هر یک از مراحل کوتاه‌تر از معمول شود، در فرایند سوگواری اختالل ایجاد می‌شود و علایم آن می‌تواند تا مدت‌ها فرد را آزار دهد.
دکتر باغبانیان گفت: از جمله این مداخلات می‌توان به مصرف داروهای ضدافسردگی اشاره کرد. درحالی که مصرف این گروه از داروها در طول دوره سوگواری ممنوع است زیرا سیستم روانی فرد را به هم می‌ریزد و مراحل سوگواری به درستی طی نمی‌شود.
این روانپزشک همچنین تاکید کرد: مخفی کردن مرگ عزیزان، به‌خصوص از کودکان یا گفتن اینکه پدر یا مادر پیش خدا رفته‌اند یا تعابیری از این نوع که موجب می‌شود کودک مرگ والدینش را نپذیرد و در حالت سردرگمی و انکار بماند و علائم افسردگی در وی ظاهر شود؛ هم کار اشتباهی است.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که بعد از دوره سوگواری علائم جسمانی فرد نشان‌ از اضطراب باشد و نتوانسته باشد با این اتفاق کنار بیاید، پیشنهاد می‌شود به به روانپزشک مراجعه کند، تا مشکلات ناشی از استرس را درمان کند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif