سابقه سنگ کلیه دارید، شب‌ها قبل خواب آب بنوشید

سلامانه: یک فوق‌تخصص بیماری‌های کلیه هشدار داد: کم نوشیدن آب می‌تواند باعث غلیظ‌تر شدن ادرار شود و احتمال تشکیل سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری را افزایش دهد.  
دکتر آریا جنابی، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با سلامانه با بیان این نکته گفت: برخی افراد تمایلی به نوشیدن آب ندارند و با سردتر شدن هوا هم احساس تشنگی کمتری می‌کنند، درحالی که به همه افراد توصیه می‌شود حتی اگر تشنه نمی‌شوند سعی کنند روزی 2 لیتر آب بنوشند، چراکه کم نوشیدن آب می‌تواند باعث غلیظ‌تر شدن ادرار شود و احتمال تشکیل سنگ‌های کلیه و مجاری ادراری را افزایش دهد.  
وی ادامه داد: به‌خصوص افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند، بهتر است شب قبل از خواب آب بنوشند تا نیمه شب برای ادرار کردن از خواب بیدار شوند و بعد دوباره قبل از خوابیدن آب بنوشند. معمولا اوایل صبح، ادرار غلیظ است بنابراین بهتر است بلافاصله پس از بیدار شدن آب بنوشند تا از غلظت ادرار و احتمال تشکیل سنگ‌های ادراری کاسته شود.
دکتر جنابی تاکید کرد: نوشیدن آب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه یا کسانی که سابقه خانوادگی سنگ کلیه دارند مانند دارو می‌ماند و اگر آب ننوشند شرایطشان بدتر خواهد شد بنابراین این بیماران نباید تشنگی را ملاکی برای نوشیدن آب قرار دهند.
وی درنهایت خاطرنشان کرد: برخی افراد هم به محض تشنه شدن از مایعات دیگری مثل چای، قهوه یا انواع آبمیوه‌ها و دمنوش‌ها استفاده می‌کنند. این کار نادرست است زیرا مصرف بسیاری از این مواد به دلیل مدر یا ادرارآور بودن موجب دفع بیشتر آب بدن می‌شود بنابراین هیچ‌گاه نباید سایر نوشیدنی‌ها جایگزین مصرف آب شود.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif