چطور از پوست کودکان مراقبت کنیم؟

سلامانه: یک متخصص پوست و مو گفت: کنار فواید بی‌نظیر نور خورشید بر سلامت کودکان، باید توجه داشت مواجهه مستمر و بدون محافظت با نور آفتاب می‌تواند زمینه‌ساز ناراحتی‌های پوستی متعددی در آنها شود.
دکتر محمدرضا قاسمی، استادیار و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با سلامانه اظهار داشت: پوست صورت و بدن کودکان نسبت به بزرگسالان نازک‌تر و حساس‌تر است و هنوز قدرت دفاعی کافی را در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید ندارد. بنابراین قرارگرفتن طولانی‌مدت و بدون محافظت با نور آفتاب می‌تواند مشکلاتی را برای پوست کودکان ایجاد کند.
وی ادامه داد: پوست بدن کودکان تیره‌پوست، به طور طبیعی کمتر در برابر تشعشعات نور خورشید آسیب‌پذیر است چراکه میزان ملانین (رنگدانه پوست‌های تیره) در پوست این افراد بسیار زیاد است که ساختار آن به محافظت از پوست در برابر پرتوهای خورشید کمک می‌کند. بنابراین در مورد دیگر کودکان با پوست‌های روشن، انجام اقدامات مراقبتی از پوست، اهمیت بیشتری دارد.
دکتر قاسمی همچنین تاکید کرد: در روزهای گرم باید پوست کودک با کرم ضدآفتاب مخصوص پوست کودکان پوشش داه شود و به علاوه لباس‌های گشاد، راحت و پوشیده به تن آنها پوشاند و کلاه نیز روی سرشان گذاشت.
وی با بیان اینکه در مورد استفاده از عینک آفتابی حتما باید با متخصص چشم مشورت کرد تا عینک استاندارد برای محافظت از پرتوهای خورشید تجویز کند، خاطرنشان کرد: معمولا بسیاری از عینک‌هایی که در فروشگاه‌ها در دسترس هستنند نه‌تنها نقش محافظت ندارند، بلکه می‌توانند برای سلامت بینایی کودک مضر هم باشند.
این متخصص پوست و مو درنهایت تاکید کرد به والدین توصهی می‌شود همواره در ساعات گرم روز کودک در محیط منزل باشند و گردش کودک را به صبح یا عصر که هوا خنک‌تر است، موکول کنند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif