گیاه اکالیپتوس می‌تواند برای نوزادان حساسیت‌زا باشد

سلامانه: یک متخصص فارموگنوزی گفت: اکالیپتوس و نعناع از بهترین و سریع‌ترین بازکننده‌های مجاری تنفسی و بینی هستند.  
دکتر حسین صالحی سورمقی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با سلامانه گفت: با توجه به شیوع بالای سرماخوردگی در فصل پاییز بهترین بخوری که می‌توان برای کاهش کاهش احتقان بینی و علایم  تنفسی، به خصوص در کسانی که زمینه‌ای از آسم دارند پیشنهاد داد، اسانس گیاه اکالیپتوس است.
وی افزود: از گیاه اکالیپتوس از گذشته‌های بسیار دور استفاده می‌شده است. در صورت استفاده از این گیاه برای کاهش علایم تنفسی، می‌توان آن را به شکل سنتی استفاده کرد. برای این منظور باید برگ آن را داخل ظرف آبی ریخت و اجازه داد بجوشد و بخار کند.
دکتر سورمقی ادامه داد: البته فراورده صنعتی اکالیپتوس هم به شکل محلول موجود است که می‌توان چند قطره از آن را در محفظه مخصوص بخور یا ظرف آب در حال جوشیدن ریخت. امروزه اسانس اکالیپتوس در تهیه برخی فرآورده‌ها مانند آدامس و شکلات هم استفاده می‌شود که با مصرف آنها مجاری بینی باز خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه گیاه اکالیپتوس می‌تواند برای نوزادان حساسیت‌زا باشد، توضیح داد: اسانس دیگری که امروزه و در سال‌های اخیر به عنوان بخور استفاده می‌شود، روغن نعناع است که به شکل فرآورده‌های مختلف درآمده است. نکته مهم درخصوص گیاه اکالیپتوس این است که این گیاه می‌تواند برای نوزادان حساسیت‌زا باشد، اما نعناع گیاه خوراکی است که تقریبا حساسیت ایجاد نمی‌کند.
دکتر سورمقی با تاکید دوباره اینکه اکالیپتوس و نعناع از بهترین و سریع‌ترین بازکننده‌های مجاری تنفسی و بینی هستند،. خاطرنشان کرد: قطره منتول که از نعناع گرفته شده، فرآورده‌ دارویی بسیار خوبی است که همه سنین از نوزاد تا سالمند و حتی خانم‌های باردار می‌توانند از بخور آن استفاده کنند. البته قطره منتول به نحوی فرموله شده که بدون استفاده از بخور هم می‌توان آن را به صورت تنفس مستقیم با ریختن چند قطره از آن روی بالش یا روی یقه پیراهن مصرف کرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif