آیا تزریق واکسن زگیل تناسلی سن خاصی دارد؟

سلامانه: یک متخصص بیماری‌های عفونی هشدار کرد:  ابتلا به زگیل تناسلی در خانم‌ها خطرناک است و می‌تواند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم شود.
دکتر حمید عمادی، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با سلامانه با اشاره به این مساله گفت: در کشور ما توصیه بر این است خانم‌هایی که احتمال دارد در هر سنی با این ویروس مواجه شوند، حتما واکسن زگیل تناسلی را تزریق کنند.
وی افزود: در آمریکا یا کشورهای غربی واکسن زگیل تناسلی بین سنین ۹ تا ۱۲ سال تزریق می‌شود و گفته شده این واکسن برای افراد بالای ۲۶ سال تزریق نشود. البته این توصیه به این معنا نیست که تزریق واکسن در افراد بالای ۲۶ سال اثربخشی ندارد، بلکه به این دلیل است که گفته می‌شود اگر فردی تا ۲۶ سالگی به این ویروس آلوده نشود، احتمالا بعد از این سن هم آلوده نخواهد شد.
وی تاکید کرد: البته این موضوع قطعیت ندارد و اگر خانمی پس از ازدواج متوجه شود همسرش زگیل تناسلی داشته یا دارد، باید واکسن آن را تزریق کند که تا حدی در برابر بیماری مصون شود.
دکتر عمادی افزود: در کشور ما توصیه بر این است خانم‌هایی که احتمال دارد در هر سنی با این ویروس مواجه شوند حتما واکسن زگیل تناسلی را تزریق کنند. متاسفانه ابتلا به زگیل تناسلی در خانم‌ها خطرناک است و می‌تواند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم شود، بنابراین پیشگیری یا درمان به‌موقع بیماری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
وی در پاسخ به این سوال که برای تزریق این واکسن به چه مراکزی باید مراجعه کرد؟، گفت: واکسن زگیل تناسلی را می‌توان از داروخانه‌های هلال‌احمر تهیه کرد و سپس به مراکز بهداشتی برد تا برای فرد تزریق شود. قیمت این واکسن کمی بالاست و باید در ۳ دوز با فواصل مشخص تزریق شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif