استفاده مستمر از تردمیل عارضه دارد

سلامانه: یک متخصص طب ورزشی گفت: ورزش پیش از خواب و در ساعت‌های پایانی شب توصیه نمی‌شود.
دکتر احمد باقری‌مقدم، رئيس هيات پزشكي ورزشي استان اصفهان در گفت‌وگو با سلامانه گفت: یکی از مسائل مهمی که همواره در مورد تاثیرپذیری ورزش مطرح بوده و هست، انتخاب ساعت مناسب برای ورزش در طول شبانه‌روز است. هرچند برخی از ساعت‌های شبانه‌روز مانند عصرها به‌دلیل بالاتر بودن دما و میزان سوخت‌وساز بدن، ساعت‌های مناسب‌تری برای ورزش هستند اما هیچ‌وقت زمان کاملا دقیقی را برای ورزش به افرادی با شرایط سنی و شغلی مختلف توصیه نمی‌شود.
وی ادامه داد: دلیل این توصیه هم این است که ممکن است افراد نتوانند برنامه خود را برای ورزش در آن ساعت خاص هماهنگ کنند و در این صورت، کاملا قید فعالیت بدنی را بزنند.
2 ساعت قبل از خواب ورزش نکنید
دکتر باقری‌مقدم افزود: با اینکه ما سعی می‌کنیم انعطاف زیادی در برنامه ورزشی افراد در نظر بگیریم اما ورزش پیش از خواب و در ساعت‌های پایانی شب توصیه نمی‌شود. داشتن فعالیت‌های بدنی سنگین در ساعت‌های پایانی شب باعث ایجاد اختلال در کیفیت و کمیت خواب می‌شود و کاری می‌کند که فرد به‌دلیل نداشتن خواب باکیفیت در طول شب، دچار خستگی‌های روزانه شود.
وی به افرادی که قصد ورزش منظم در طول روز را دارند، توصیه کرد: حداقل 2 ساعت قبل از خواب، هیچ فعالیت فیزیکی سنگینی انجام ندهند تا هم نتیجه بهتری از ورزش خود بگیرند و هم خواب آرام و عمیقی را تجربه کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره طول مدت و استفاده از تردمیل هم گفت: کسانی که می‌خواهند نتیجه خوبی از ورزش بگیرند باید سعی کنند ورزش‌های هوازی خود را در 2 نوبت انجام دهند تا نتیجه بهتری بگیرند. یعنی به‌جای یک ساعت دویدن روی تردمیل، 2 بار در طول روز و هر بار به مدت 30 دقیقه این کار را انجام دهند تا ورزش، اثربخشی بیشتر و عوارض کمتری برایشان داشته باشد.
وی تاکید کرد: به‌جای اصرار بر استفاده از تردمیل، می‌توان با انجام مجموعه‌ای از ورزش‌های هوازی مانند دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری و طناب زدن در کنار تردمیل، عوارض مربوط به انجام ورزش‌های خاص در طولانی‌مدت را در خود کاهش دهند. هر چند تردمیل، جزو ورزش‌های هوازی و مفید برای لاغری است اما استفاده مستمر از آن می‌تواند باعث ایجاد عوارض مفصلی برای برخی از افراد مستعد شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif