با کودکی که سرش را به دیوار می‌کوبد، چه کنیم!

سلامانه: یک فوق‏‌تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان گفت: کوبیدن سر به دیوار و زمین در کودکان یا خودزنی، مشکل رفتاری رایجی است که برخی کودکان برای جلب توجه والدینشان انجام می‌‏‏دهند.
دکتر نسرین امیری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به این مساله در گفت‌وگو با سلامانه گفت: بهترین کار برای برخورد با این مساله بی‌توجهی والدین و اطرافیان نسبت به کاری است که کودک انجام می‏‌دهد. البته به شرط آنکه در سایر مواقع نسبت به کودک و کارهایی که انجام می‌‏دهد، توجه خنثی داشته باشند.
وی افزود: توجه خنثی به این معناست که به کودک در شرایطی که رفتار مناسب و طبیعی دارد توجه شود. به نحوی که متوجه توجه والدینش نسبت به کارهایی که انجام می‌دهد، بشود و بفهمد برای والدینش مهم است و کارهایش دیده می‌شود.
دکتر امیری با تاکید بر اینکه توجه خنثی به معنای تشویق بی‌‏مورد کودک نیست، گفت: همین که در مورد کارهایی که کودک انجام می‌دهد با او صحبت شود و  والدین آنها را مورد توجه قرار بدهند، کافی است اما متاسفانه در جامعه ایرانی کارهای معمولی و طبیعی کودک نیز مورد تشویق قرار می‌گیرند، در حالی که این کار به هیچ‌‏وجه درست نیست. فقط باید کارهای خوب و پسندیده کودک را تشویق کرد و کارهایی مثل خودزنی، رفتارهای هیجانی و... نادیده گرفته شود.
این فوق‏تخصص روان‌پزشکی کودک و نوجوان تاکید کرد: خیلی اوقات کودکان می‌بینید که حتی بزرگ‌ترها هم این رفتار را انجام می‌دهند و در مواردی اقدام به خودزنی می‌کنند. از سوی دیگر بروز این رفتارها در کودک به سن تکامل هیجانی او بستگی دارد. معمولا از سن نوپایی چنین رفتارهایی کاهش پیدا کند اما چون در بسیاری از موارد رفتارهای ناخوشایند کودک مورد توجه والدین قرار می‌گیرد تا مدت‏‌ها ادامه پیدا می‌کند و حتی در بزرگسالی هم دیده می‌شود. با توجه به اینکه خودزنی به تماشاچی نیاز دارد بنابراین اگر تماشاچی حذف شود، طبیعتا این رفتار خاموش خواهد شد.   

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif