به وقت سرماخوردگی و آلودگی هوا، این دمنوش را بنوشید

سلامانه:یک متخصص فارموگنوزی گفت: مصرف گل گاوزبان برای بهبود علائم سرماخوردگى مفید است.
دکتر حسین صالحی سورمقی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با سلامانه گفت: گياه گاوزبان از گياهان دارويى آرامبخش است. يكى از خواص اصلى این گیاه، خاصیت آرامبخشى آن است كه هم استرس‌ها و اضطراب‌ها را كاهش مى‌دهد و هم اعصاب قلب را آرام مى‌كند و روى آن اثر تسكينى دارد.
وی ادامه داد: البته در هر گياهى حداقل 500 تا 600 ماده وجود دارد از این رو، هر گياهى مى‌تواند چند خاصيت داشته باشد. همانند گیاه گل‌گاوزبان که خاصيت ديگر آن بهبود علائم سرماخوردگى است به خصوص اگر با لیموعمانی مخلوط و مصرف شود.
وی در این‌باره توضیح داد: اگر گل‌گاوزبان با ليموعمانى مخلوط شود، خاصيت خلط آور، ضدسرفه، ضدخشونت صدا و عرق‌آورى خوبى خواهد داشت و هر دمنوشى كه عرق آور باشد، براى سرماخوردگى مفيد است و علائم آن را كاهش مى‌دهد.
دکتر صالحی‌ سورمقی با بیان اینکه يكى ديگر از خاصيت‌هاى خوب گل گاوزبان كه مردم كمتر از آن اطلاع دارند، مربوط به رنگ بنفش موجود در گل آن است، گفت: رنگ بنفش گل‌گاوزبان به دلیل وجود «آنتوسيانين» است که براى خنثى كردن آلودگى‌هاى موجود در بدن كه به خصوص به واسطه آلودگى هوا وارد بدن مى‌شوند، بسيار مفیدند. درواقع تمام رنگ‌هاى قرمز، بنفش، نارنجى و خانواده آنها در مواد غذايى طبيعى مختلف همان آنتوسيانين‌ها هستند كه به شدت آنتى‌اكسيدان بوده و ضدسموم عمل مى‌كنند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران عنوان کرد: جالب است بدانيد ليمو عمانى هم خاصيت آرامبخشى دارد و باعث تقويت اثر آرامبخشى گل گاوزبان مى شود. اين فرمولاسيون كاملا ايرانى است و ايرانيان سال‌ها پيش دريافتند وقتى گل گاوزبان و ليمو عمانى را با هم دم مى‌كنند، اثرشان تقويت مى‌شود.
دکتر صالحی سورمقی با تاکید بر اینکه گل‌ گاوزبان نبايد به صورت جوشانده مصرف شود، گفت: قراردادن گل‌گاوزبان به صورت مستقیم روی حرارت برای جوشیدن کار اشتباهی است. برای تهیه دمنوش گل‌گاوزبان بايد روى گل‌هاى خشك شده آن آب جوش ريخت و سپس قورى يا ظرف مورد نظر را30  دقيقه روى بخار آب كترى قرار داد. بعد از این مدت آن را برداشته و مصرف کرد. در صورتی که گل گاوزبان بجوشد، مواد رنگى و موثر داخل آن به دليل حساس بودن به حرارت مى‌شكنند و درنتیجه خاصيت‌ این گیاه كاهش مى‌يابد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif