وقتی پاها بی‌قرار می‌شوند...

سلامانه: یک روانپزشک گفت: مصرف برخی از داروهای اعصاب ممکن است باعث بروز علایم سندرم پای بی‌قرار در بیماران شود.

دکتر بهاره صباغ ابریشمی، سکس‌تراپیست در گفت‌وگو با سلامانه گفت: سندرم پای بی‌قرار يک اختلال عصبی حرکتی شايع است که وجود آن یکی از علل بی‌خوابی محسوب می‌شود و اگرچه هیچ عامل مشخصی برای بروز این مشکل وجود ندارد اما دانشمندان حدس می‌زنند وراثت نقش مهمی را در بروز سندرم پای‌ بی‌قرار ایفا می‌کند.

وی در ادامه به فاکتورهای خطری که منجر به پیشرفت یا وخیم شدن وضعیت این بیماری می‌شود، اشاره کرد و گفت: بارداری، ابتلا به بیماری‌های مزمن همچون پارکینسون، کمبود آهن و فولات، کمبود ویتامین‌های C، D، E، نارسایی کلیه، دیابت و نوروپاتی محیطی و... و همچنین مصرف برخی داروها می‌تواند وضعیت بیماری را وخیم و علایم سندرم پای بی‌قرار را تشدید کند. بیماران مبتلا به این سندرم، احساس ناخوشایندی در پاهای خود دارند و این بیماری با وجود علائمی همچون احساس خارش، سوزن سوزن شدن، گزگز یا حرکت چیزی در زیر پوست که اغلب حین استراحت و خواب اتفاق می‌افتد و با تکان دادن پاها مختصری تسکین می‌یابد، تشخیص داده می‌شود. 

دکتر ابریشمی یادآور شد: داروهای ضدافسردگی، ضد روانپریشی، داروهای ضدسرماخوردگی و آلرژی حاوی آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای خواب‌آور و ضدتهوع‌ها و.... همچنین مصرف الکل و بی‌خوابی در تشدید علائم این بیماری موثر هستند.

این روانپزشک با تاکید بر اینکه این مشکل به راحتی قابل درمان است، گفت: در صورتی که علائم سندرم پای بی قرار خفیف تا متوسط باشد، ارائه یک برنامه ورزشی منظم برای بهبود گردش خون اندام‌ها، پیروی از یک الگوی خواب و بیداری منظم و خواب کافی، کاهش میزان مصرف الکل و سیگار، ماساژ پاها، گرفتن حمام آب داغ، گرم کردن پاها یا استفاده از پک یخ و... می‌تواند در درمان آن کمک‌‌کننده باشد. در غیر این صورت داروهای مختلفی برای درمان موارد متوسط تا شدید وجود دارند که بعد از انجام آزمایشات لازم و اخذ شرح حال قابل تجویز هستند.

دکتر ابریشمی در نهایت تاکید کرد: توصیه می‌شود اگر فردی داروی اعصاب مصرف می‌کند و احساس ناخوشایندی در پاهای خود دارد، در این مورد با روانپزشک خود صحبت کند تا درمان مناسب برایش آغاز شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif