مصرف زیادی مکمل‌ها هم خوب نیست

سلامانه: مصرف قرص ویتامین و مکمل‌های غذایی، همواره نقش مثبتی در سلامت بدن ایفا نمی‌کنند و بسیاری از آنها کاملا بی‌فایده هستند. مکمل‌ها بسته به نوع محتوا و اندام ذخیره خود، می‌توانند اثرات سوء خود را در آن قسمت نشان داده و باعث بروز تومورها شوند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتررضا تاجیک مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو بیان کرد: مصرف قرص ویتامین و مکمل‌های غذایی، همواره نقش مثبتی در سلامت بدن ایفا نمی‌کنند و بسیاری از آن‌ها کاملاً بی‌فایده هستند. مکمل‌ها بسته به نوع محتوا و اندام ذخیره خود، می‌توانند اثرات سوء را در آن قسمت نشان داده و باعث بروز تومورها شوند.

مدیر اداره نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو افزود: تا پیش از این در کنار خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین E به عارضه سرطان‌زایی آن نیز اشاره شده بود. بر اساس نتایج منتشره یک مطالعه جامع در سال 2011 روی 36 هزار مرد، افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در افراد مصرف‌کننده قرص ویتامین E  مشاهده شد. علی رغم آن، امروزه محققان دریافته‌اند افرادی که هیچگونه کمبود ویتامین D در آنها وجود ندارد، اما روزانه 10 میکروگرم از این مکمل مصرف می‌کنند، با افزایش خطر ابتلا به سرطان (به ویژه کولورکتال) و مرگ مواجهه هستند. همچنین محققان عنوان کردند دریافت بیش از حد کلسیم از طریق مصرف مکمل‌ها نیز، موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان خواهد شد، درحالی که دریافت بیش از اندازه آن از طریق مواد غذایی و به صورت طبیعی این مشکل را ایجاد نخواهد کرد. اگرچه محققان نمی‌توانند توضیح دهند که چرا دریافت بیش از حد این مکمل‌ها خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد اما معتقدند که می‌تواند با افزایش تولید هورمون کلسی‌تونین مرتبط باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گفت: مواد مغذی همچون ویتامین K، منیزیم، روی و مس، تنها زمانی که به طور طبیعی از رژیم غذایی به بدن برسد منافع سلامتی را در بر می‌گیرند. از آنجا که مکمل‌ها باید کمبود مقدار مورد نیاز بدن به مواد مغذی را جبران کنند، پس اگر فردی کمبود املاح و ریزمغذی‌ها را ندارد، به هیچ عنوان نباید از مکمل‌ها استفاده کند. از طرفی تعیین مقدار نیاز بدن به مواد مغذی توسط خود فرد امکان پذیر نیست و مدت زمان مصرف مکمل نیز محدود است بنابراین نباید به صورت خودسرانه و مادام العمر مورد مصرف قرار گیرند.

دکتر تاجیک ادامه داد: با توجه به اینکه قوانین مکمل‌ها تماماً و به طور کامل توسط (FDA)  تنظیم نمی‌شود و تحت نظر این سازمان نیست، بنابراین تولید کنندگان این محصولات می‌توانند مواد اضافی را بدون ایجاد آگاهی در مشتریان به قرص‌های خود بیفزایند. به عبارتی مکمل‌ها می‌توانند شامل مواد غیرطبیعی باشند که اگر مورد نیاز بدن نباشد، ضررهای زیادی برای بدن خواهند داشت.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif