معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو اراک؛

بیشتر عارضه‌های تداخلات دارویی قابل پیشگیری است

سلامانه: معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو اراک، تاکید کرد: یکی از عرصه‌های مهم ایجاد عارضه‌های جانبی دارو که به میزان زیادی قابل پیشگیری است، تداخلات دارویی است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ دکتر ژیلا محسنی با بیان این مطلب اظهار کرد: ورود پیوسته داروهای جدید به بازار دارویی و کشف زوایای جدید داروهای قدیمی، نیاز روز افزون به ارتقای مستمر دانش دارویی را ضروری می‌کند.

وی با بیان اینکه در این میان، عوارض جانبی قابل پیشگیری داروها از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و همه ساله هزینه‌های زیادی را به سیستم سلامت کشورها تحمیل می‌کند، افزود: یکی از عرصه‌های مهم بروز عوارض جانبی داروها که به میزان زیادی قابل پیشگیری است، تداخلات دارو با دارو و دارو با غذا است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک در ادامه با اشاره به اینکه هر چند تداخلات دارویی، در بسیاری از موارد، معضل خاصی را سببب نمی‌شود، تصریح کرد: مواردی وجود دارد که از نظر بالینی، پر اهمیت بوده و عدم توجه به آنها می‌تواند مخاطرات جدی ایجاد کند.

دکتر محسنی اظهار کرد: تداخلات دارویی، به چند سطح تقسیم‌بندی می‌شود که در موارد شدید، نیاز به پایش دقیق دارند.

معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو در ادامه گفت: توجه به بیماران پرخطر، اطلاع از سوابق دارویی و داروهای مصرفی بیماران، آگاهی از راهکارهای پیشگیری از وقوع تداخلات دارویی احتمالی همچون تغییر مقدار، استفاده از جایگزین‌های احتمالی و سرانجام اطلاع از شاخص‌های مهمی که در هر تداخل دارویی نیاز به پایش دارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif