قوی‌ترین داروی گیاهی ضدافسردگی و آرام‌بخش

سلامانه: این گیاه دارویی حداقل از 2200 سال پیش شناخته شده و به وسیله دانشمندان ایرانی مانند رازی، ابن‌سینا و... برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شده و یکی از مهم‌ترین گیاهان آرامبخش و ضدافسردگی است.
به گفته دکتر محمدحسین صالحی سورمقی، متخصص فارماکوگنوزی، استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران این گیاه، علف چای است که علف هرز مزارع چای ایران بوده با این حال، هیچ ارتباطی به چای ندارد. 

وی در ادامه درخصوص این گیاه آرام‌بخش اظهار داشت: علف چای به نام‌های گل راعی و هوفاریقون هم نامیده می‌شود این گیاه در آب و هوای شمال ایران می‌روید.برای مصرف این گیاه را می‌توان هم به صورت سنتی و هم جوشانده مصرف کرد و هم می‌توان شکل صنعتی آن را که به نام داروی هایپیران در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد، خرید.

دکتر سورمقی همچنین گفت: به‌طور کلی، بیش از 50 گیاه آرامبخش و ضدافسردگی وجود دارد که علف چای قوی‌ترین آنها محسوب می‌شود و قسمت مورد مصرف آن، سرشاخه‌های گل‌دار زرد و زیبای آن است.

متخصص فارماکوگنوزی با تاکید بر اینکه علف چای دارای 21 گونه‌ مختلف است که برخی از آنها سمی هستند و نباید مصرف شوند، گفت: خوشبختانه گیاه و داروی علف چای در صورتی که از انواع سمی آن نباشد، کاملا بی‌خطر است و عارضه‌ای برای کودکان و بزرگسالان ندارد. در صورت لزوم بهتر است افراد از نوع صنعتی این دارو استفاده کنند زیرا در کارخانه‌ها از گونه اصلی گیاه دارو تهیه می‌شود.

دکتر سورمقی مصرف این دارو برای افراد دچار وسواس و بیمارانی که وزوز گوش دارند، مفید دانست و گفت: این دارو در 10 سال گذشته تقریبا پرمصرف‌ترین داروی ضدافسردگی و آرامبخش بوده است و در این مدت آثار جدیدی از این گیاه دارویی کشف شده است و طبق مطالعات و تحقیقات انجام‌شده در خارج از کشور، مشخص شده این دارو برای کودکان مبتلا به بیش‌فعالی هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif