معاون امور دارویی معاونت غذا و دارو اراک

افزایش مصرف خودسرانه قطره چشمی نفازولین عارضه دارد

سلامانه: معاون امور دارویی معاونت غذا و داروی اراک با توجه به افزایش مصرف خودسرانه قطره چشمی نفازولین، توصیه‌هایی در این مورد ارائه کرد.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر ژیلا محسنی، معاون امور دارویی این معاونت، گفت: با توجه به افزایش مصرف خودسرانه قطره چشمی نفازولین توسط عامه مردم توجه به نکات زیر در این خصوص مفید است .

وی افزود: قطره چشمی نفازولین که یک داروی چشمی ضد احتقان است و در مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک، بیشتر از ۳ روز نباید مصرف شود، زیرا به علت انقباض عروق مداوم نکروز عروقی و عدم تغذیه سلول‌های ناحیه مربوط را در بر دارد.

این داروساز ادامه داد: قبل از استفاده از این قطرهها باید لنزهای تماسی از چشم خارج شده باشد .

دکترمحسنی اظهار کرد: قطرههای نفازولین حتما باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد، به طوری که در صورت بلع اتفاقی حتی مقادیر۱-۲ میلی لیتر آن در بچههای ۵ ساله و کوچکتر امکان بروز عوارض جدی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه اراک در ادامه با بیان اینکه در صورت بلع اتفاقی مراجعه فوری به بیمارستان مسمومین ضروری است، گفت: در بیماران دیابتی، بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید، بیماریهای قلبی و عروقی مانند فشارخون، نارسایی قلبی، بیماری کرونری قلب، بیماران با عفونت یا آسیب موضع با احتیاط مصرف شود .

دکتر محسنی در پایان خاطرنشان کرد: ایمنی و اثربخشی این دارو در افراد زیر ۱۲ سال مشخص نشده است 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif