‌آیا رژیم ‌غذایی خاصی برای بیماری‌های تیرویید وجود دارد؟

سلامانه: بیماری‌های تیروئید شایع‌ترین اختلال درون‌ریز در جهان به شمار می‌رود. از جمله شایع‌ترین بیماری‌های تیروئیدی، گواتر، کم کاری و پرکاری تیروئید هستند.

به گزارش سلامانه؛ از دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س)، دکتر آزیتا جابری در خصوص بیماری تیرویید گفت: در گواتر، غده به دلیل کمبود ید غذایی تلاش می‌کند تا ید موجود در بدن را به خود جذب کند و به همین دلیل سلول‌ها فعالیت زیادی کرده و غده بزرگ می‌شود. اگرچه به دلیل طبیعی بودن میزان هورمون‌های تیروئیدی، بیمار علایم پرکاری و کم کاری را بروز نمی‌دهد. جهت درمان این اختلال، به بیمار توصیه می‌شود از غذاهای حاوی ید استفاده کند. ید موجود در نمک هنگام پخت غذا از بین می‌رود و به همین دلیل باید نمک طعام پس از پخت به غذا افزوده شود.
افزود، برخی از مواد غذایی خاصیت گواترزایی دارند مانند انواع کلم، سویا، شلغم، تربچه، ذرت، سیب زمینی شیرین، بابونه، جوانه گندم، پیاز، گریپ فروت، چای، ... به این جهت باید از مصرف بی رویه این مواد پرهیز شود.

وی به علائم کم‌‌کاری غده تیروئید اشاره کرد و ادامه داد: در کم کاری تیروئید، به دلیل کمبود هورمون، بسیاری از سیستم‌های بدن تحت‌الشعاع قرار می‌گیرند. ادم (ورم) خصوصا در اطراف چشم به صورت پف آلودگی، پوست سرد، زیر و خشن، ریزش موها، کم خونی و رنگ پریدگی، موهای خشک، خشن و شکننده، ناخن‌های خشک و شکننده و خط دار، کاهش اشتها، افزایش وزن و خواب از جمله علایم بیماری هستند. البته در ادامه، این بیماری می تواند روی قلب نیز اثر بگذارد و به همین دلیل هم درمان این بیماری ضروری است. یکی از عوارض مهم این اختلال، کومای میگزودمی است که نیازمند درمانهای اورژانسی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: مادران باردار به دلیل کمبود ید نیاز است در طول بارداری به صورت مکمل ید دریافت کنند و کمبود ید در مادر ممکن است باعث کم کاری تیرویید در نوزاد شود که در صورت عدم شناسایی در بدو تولد می‌توانند منجر به عوارض مهمی مانند عقب ماندگی ذهنی شود.  جهت درمان این بیماری از قرص لووتیروکسین استفاده می شود. بیمار باید بداند که این دارو را نیاید قطع یا مصرف آن را کم کند. هر گونه تغییر در مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک انجام شود.

او همچنین به علائم پر کاری تیروئید اشاره کرد و توضیح داد: پرکاری تیروئید که به دلیل افزایش هورمونهای تیروییدی رخ می دهد نیز بسیاری از سیستم‌های بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیرون زدگی کاسه چشم، افزایش تعداد ضربان قلب، تپش قلب، احساس گرما، پوست مرطوب و مخملی، افزایش اشتها، اختلالات خواب و کاهش وزن از جمله شایعترین علایم این بیماری هستند. 

دکتر آزیتا جابری در پایان خاطر نشان کرد: برخی از بیماران مبتلا به کم کاری و پرکاری تیروئید بر این باورند که می‌توانند با رژیم غذایی این بیماری‌ها را کنترل کنند. باید به این بیماران توضیح داده شود که درمان این بیماری‌ها باید تحت نظر پزشک انجام شود.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif