به گزارش سرویس ترجمه سلامانه

تأثیر منفی ورزش مفرط بر قدرت تصمیم‌گیری

سلامانه: تحقیقات و بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که ورزش مفرط نه تنها باعث خستگی عضلات و ماهیچه‌ها می‌شود، بلکه می‌تواند بر مغز نیز تأثیر منفی گذاشته و قدرت تصمیم‌گیری را کاهش دهد.

به گزارش سرویس ترجمه سلامانه؛ پژوهشگران معتقدند که خستگی در اثر ورزش بیش از حد، می‌تواند همان سلسله اعصابی را درگیر کند که خستگی ناشی از فعالیت فکری شدید درگیر می‌کند. آنها مشتاق بودند که دریابند آیا ورزش مفرط بر همان بخشی از مغز تأثیر می‌گذارد که فعالیت فکری بیش از حد اثرگذار است.

پژوهشگران برای انجام آزمایشات خود، 37 ورزشکار مرد با میانگین سنی 35 سال را انتخاب کردند. شرکت‌کنندگان یا به انجام تمرینات بدنی عادی خود ادامه دادند یا اینکه در مدت 3 هفته، تمرینات ورزشی را در هر جلسه به میزان 40 درصد افزایش دادند. آنها در روزهای باقیمانده، در ورزش دوچرخه‌سواری نیز شرکت کردند تا اینکه محققان بتوانند انجام فعالیت بدنی آنها را تحت کنترل قرار دهند.

تحقیقات و بررسی‌ها نشان داد در مدت 3 هفته، انجام حرکات و تمرینات بدنی مفرط، به احساس خستگی بیشتر و همچنین رفتار نمودن ورزشکاران به گونه‌ای متفاوت منجر شد.

آزمایشات از طریق MRI  نشان داد ورزش و فعالیت بدنی بیش از حد، باعث ایجاد اختلال در فعالیت قشر مغزی جلوی پیشانی ( Cortex) می‌شود. این ناحیه از مغز بر قدرت تصمیم‌ گیری، برنامه‌ریزی، منع رفتاری و فعالیت‌های انگیزشی تأثیر می‌گذارد.

بر اساس نتیجه تحقیقات، ورزشکارانی که به انجام ورزش مفرط پرداختند، احتمال رفتار بدون اندیشه و اراده در آنها بیشتر بود. به ویژه آنها دریافت جوایز فوری را به پاداش‌های مهمتری که برای دستیابی به آنها، به زمان بیشتری نیاز است، ترجیح دادند.

محققان توضیح می‌دهند به‌رغم اینکه ورزش استقامتی معمولاً  برای حفظ سلامتی مفید است اما می‌تواند در بعضی از موارد، تاثیر غیر منتظره‌ای بر مغز بگذارد.

اگر ورزش مفرط، رفتار بدون اندیشه و اراده را در ورزشکار افزایش داده و توانایی مقاومت در برابر وسوسه دریافت جایزۀ فوری را کاهش دهد، در این صورت، پژوهشگران می‌خواهند بدانند آیا آن می‌تواند پیامدهای مهمی در خارج از حوزۀ ورزش نیز داشته باشد.

در حقیقت، محققان به این نتیجه دست یافتند ورزش مفرط و فعالیت فکری بیش از حد، هر دو، یک ناحیه از مغز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif