اثرات روانی ورزش بر افزایش سلامت جسم بیماران

سلامانه: تحقیقات انجام شده از سوی استاد دانشگاه مونیخ آلمان نشان می‌دهد سرعت بهبودی و امید به زندگی در بیماران با انجام ورزش به دلیل اثرات روانی مثبتی که روی آنها دارد، افزایش می‌یابد.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ در دهه 60 میلادی باشگاه ورزشی‌ای برای بیماران قلبی به راه انداخته شد. در اولین روزهای فعالیت این باشگاه، تردیدهایی درباره اثرات بهبود دهنده ورزش بر بیماران قلبی وجود داشت زیرا در آن زمان، بیماران قلبی تا هفته‌ها در بیمارستان بستری می‌شدند و در طی این زمان از هرگونه فعالیتی حتی غذاخوردن (بدون کمک پرستار) منع می‌شدند.
با این حال تیم محققان معتقدند بودند، ورزش وضعیت روانی بیماران را بهتر می‌کند و این امر بر جسم آنها نیز اثر مثبت خواهد داشت. به گفته دکتر klaus hullemann، روانپزشک و استاد دانشگاه مونیخ آلمان، با انجام فعالیت‌های ورزشی حس امنیت خاطر، امید به زندگی، جرأت‌مندی و میل به تعامل بیشتر با دیگران در بیماران مشاهده می‌شد؛ این کار درواقع جلوگیری از مرگ زودهنگام آنها بود.
این استاد دانشگاه با اشاره به اثرات روانی ورزش بر وضعیت جسمی بیماران گفت: طبق تحقیقات انجام شده ورزش کردن تغییراتی را در روح و روان فرد ایجاد می کند که سرعت بهبودی و امید به زندگی را در او افزایش می‌دهد. نتایج بررسی‌ها در سال‌های بعد روی بیماران قلبی این باشگاه نشان داد که به طرز جالبی اثرات روانی ورزش بر افزایش سلامت جسم بیماران محرز شده و همچنین نشان داد که تا چه حد سلامت جسم و روان با یکدیگر ارتباط نزدیک دارند.
به گفته وی، در حال حاضر نیز حدود ۵هزار مرکز ورزشی ویژه بیماران در دنیا فعالیت می‌کنند و وی تاکید می‌کند که نباید این نکته مهخم را فراموش کنیم که افرادی که ورزش را ترک می‌کنند، غذای زیاد یا نامناسب می‌خورند به احتمال زیادی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های جسمی از جمله بیماری‌های قلبی قرار دارند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif