غربالگری؛ بخشی از برنامه تشخیص زودرس سرطان است

سلامانه: مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: غربالگری به عنوان بخشی از برنامه تشخیص زودرس سرطان است و به معنی شناسایی بیماری احتمالی ناشناخته با استفاده از معاینه و آزمایش های ساده در فردی است که هنوز علائم ندارد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ دکتر محمدجعفر صادقی در خصوص تفاوت تشخیص زودهنگام و غربالگری گفت: معنای تشخیص زودهنگام این است که ما علائم هشدار دهنده سرطان را بدانیم تا اگر این علائم را در خود پیدا کردیم به سرعت به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنیم.

وی افزود: از طرف دیگر، مراکز بهداشتی درمانی نیز باید آمادگی شناسایی این علائم و جدا کردن موارد مهم از غیر مهم را داشته باشند تا در مرحله بعدی موارد مهم را برای اقدامات تشخیصی کامل تر به مراکز بالاتر و مجهزتر معرفی کنند.

دکتر صادقی اظهار کرد: معنی غربالگری این است که در افرادی که هیچ علامت هشدار دهنده ای برای سرطان ندارند اما به دلیل شرایط جنسی (مثلا سرطان پستان) یا سنی خاص (مثلا سن بالای ۵۰ سال در سرطان پستان) بالقوه در معرض سرطان هستند، اقدامات تشخیصی را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه غربالگری به عنوان بخشی از برنامه تشخیص زودرس سرطان است، تصریح کرد: غربالگری به معنی شناسایی بیماری احتمالی ناشناخته با استفاده از معاینه و آزمایش های ساده در فردی است که هنوز علائم ندارد.

دکتر صادقی با اشاره به اینکه در یک برنامه کنترل سرطان ملی، بعد از غربالگری، افراد تشخیص داده شده تحت درمان مناسب قرار می گیرند، خاطرنشان کرد: لازم است هم بیمار و هم ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به اهمیت تشخیص زودهنگام و انجام فعالیت های غربالگری سرطان پایبند باشند که منجر به بهبود نتیجه و کاهش اتلاف منابع می شود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه افزود: در صورتی که بیماری با این روش پیدا شد، درمان مناسبی برای وی انجام می شود تا طول عمر بیمار افزایش یابد یا دست کم کیفیت زندگی اش بهتر شود.

دکتر صادقی اذعان کرد: به همین دلیل است که روش های غربالگری فقط برای سرطان های پستان، روده بزرگ و دهانه رحم توسط سازمان جهانی بهداشت پیشنهاد شده اما اینکه در چه گروه هایی از نظر میزان خطر ابتلا و از چه سنی شروع شوند، هنوز هم با تردیدهای زیادی مواجه است.

 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif