مدیر گروه سلامت‌ روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی

آموزش صبر و خوش‌رفتاری؛ 2 مهارت مهم در تربیت تک‌فرزندها

سلامانه: مدیر گروه سلامت‌ روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی دو مهارت صبوری و خویشتن‌داری و خوش‌رفتاری و احترام به دیگران را در تربیت تک‌فرزندی موثر عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ زهرا یوسف‌نژاد اظهار کرد: بدون خویشتن داری، تک فرزند خانواده در خطر تبدیل شدن به موجودی خودخواه و طلبکار بوده و بخش قابل توجهی از روحیه صبوری و عزت نفس در گروی یادگیری در انتظار نوبت بودن است.

وی ادامه داد: در خانواده‌های چند فرزند، کودکان صبر کردن را می‌آموزند زیرا مجبورند، برای نمونه اگر پدر یا مادر پوشک بچه کوچک را عوض می‌کند برادر یا خواهر چهار ساله او که آب می‌خواهد باید صبر کند.

وی با بیان اینکه در بیشتر موارد تک‌ فرزندان فکر می‌کنند خواسته آنها در اولویت و بر همه چیز تقدم دارد، خاطرنشان کرد: والدین باید به آن‌ها بیاموزند که همیشه این چنین نیست.

یوسف نژاد اضافه کرد: برخی مواقع لازم می‌شود کودکمان را به دلیل عدم رعایت مقررات منزل از برخی امتیازات محروم کرده و بر اجرای مقررات پافشاری کنیم تا به اشتباه خود پی ببرد.

وی در خصوص مهارت خوش‌رفتاری و احترام به دیگران، توضیح داد: رفتار خوب به معنای احترام گذاشتن به احساسات و علائق دیگران است که گاهی باید بر خواسته و احساسات خود آن را ترجیح دهیم.

وی با اشاره به اینکه اخلاق خوب شامل پرورش دادن توانایی‌های شناخت خوب از بد و صحیح از غلط است، خاطرنشان کرد: اخلاق خوب برخورداری از توانایی شناخت خوب از بد و صحیح از غلط است.

مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه گفت: همانطور که به تک فرزندمان صبر کردن آموزش می‌دهیم توجه کردن به تاثیر کلمات و حرکاتمان بر دیگران را نیز به او گوشزد می‌کنیم.

یوسف نژاد افزود: بچه ای خوددار و خود کنترل است که بتواند رفتار خود را بررسی کرده و بفهمد که آیا رفتار وی روی کسی اثر می‌گذارد؟ آیا رفتار او کسی را خوشحال یا ناراحت نمی‌کند؟

وی ادامه داد: در خانواده‌هایی که بیشتر از یک بچه دارند، فرزندان خیلی درگیر حرکات والدین خود نیستند اما در خانه‌های تک فرزند، هیچ موردی ندیده یا نشنیده باقی نمی‌ماند.

وی با اشاره به اینکه تربیت درست به بچه کمک می‌کند که بر عواطف و رفتارهایش کنترل پیدا کند، اضافه کرد: تربیت موثر شامل استفاده از قواعد روشن و صحبت کردن در مورد آنها است، اقدامات با ثبات، سریع و به موقع ما به فرزند می فهماند که والدین مسئله را خیلی جدی گرفته اند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif