چند پیشنهاد برای رهایی از تنبلی

سلامانه: 20 اکتبر مصادف با روز جهانی تنبلی بود. جالب است بدانید در بعضی کشورهای دنیا، این روز را جشن گرفتند و در شبکه‌های اجتماعی هم شوخی‌های زیادی با افراد تنبل شد. با این حال تنبلی هم مانند بسیاری از مشکلات دیگر، قابل درمان است و تا حد زیادی می‌توان با به‌کار گیری چند نکته، آن را مدیریت کرد.
زهرا وافر، کارشناس‌ارشد روان‌شناسی بالینی
 

ریشه تنبلی‌تان را پیدا کنید
گاهی ابتلا به یک سری اختلالات روانی مانند افسردگی یا سندروم خستگی مزمن، در ما احساس خستگی کاذب و بی‌حالی و بی‌انگیزگی ایجاد و به مرور زمان ما را به افرادی تنبل و بی‌مسئولیت تبدیل می‌کند. اگر از احساس خستگی و بی‌حالی بی دلیل و مداوم رنج می‌برید، حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

منتظر انگیزه نمانید
اگر همیشه منتظر باشید که انگیزه و حس و حال کاری بیاید تا انجام آن را شروع کنید، مسلما در زندگی‌تان عقب می‌افتید و فرصت‌های بسیاری را از دست می‌دهید. افراد موفق و سخت‌کوش طبق برنامه عمل می‌کنند، نه طبق حس و حال! بسیاری از اوقات در ابتدای امر برای انجام یک فعالیت انگیزه کافی نداریم اما بعد از شروع فعالیت، انگیزه هم پیدا می‌شود. در واقع به جای این که منتظر انگیزه باشید برای عمل، عمل کنید تا انگیزه ایجاد شود! برای زندگی‌تان برنامه‌ریزی کنید و به برنامه زمانی خودتان پایبند باشید، حتی اگر حس و حال لازم را نداشته باشید.

همین الان شروع کنید
در اولین فرصتی که پیدا کردید کارهایتان را انجام دهید. لازم نیست منتظر بمانید تا حتما دقیقه90 بشود یا زور بالای سرتان باشد! همین الان کارتان را انجام بدهید و خیال خودتان را راحت کنید.

به خودتان جایزه بدهید یا خودتان را تنبیه کنید
مثلا یک روز که همه کارهایتان را کامل و به موقع انجام دادید، یک بستنی خودتان را مهمان کنید یا مثلا روزی که کاری را عقب انداختید یا مسئولیتی را درست انجام ندادید، سریال مورد علاقه‌تان را نبینید تا خودتان را ادب کرده باشید.

با تنبل‌ها نگردید
تنبلی خیلی وقت‌ها مسری است. وقتی اطراف شما را یک عده انسان‌های بی‌حس و حال و بی‌حوصله احاطه کرده‌اند، قطعا شما هم تحت تاثیر قرار می‌گیرید. سعی کنید با افراد با روحیه و پر انرژی رفاقت کنید.

هدف داشته باشید
اگر در زندگی اهداف بلند مدت و کوتاه مدت مشخصی داشته باشید، مسلما انگیزه شما برای عمل هم بیشتر می‌شود. البته افرادی هم هستند که اهداف زیادی در سر دارند اما به جای تلاش برای رسیدن به اهداف، فقط خیال‌پردازی می‌کنند! لطفا به جای این‌که مدام خودتان را بر فراز قله‌های موفقیت و خوشبختی فرض کنید، حرکتی هم در راستای صعود به قله انجام دهید.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif