بلوغ زودرس در پسران؛ احتمال وجود یک بیماری زمینه‌ای

سلامانه: بلوغ زودرس یکی از علل شایع راجعه به پزشکان فوق‌تخصص غدد کودکان است. بلوغ زودرس به صورت شروع بلوغ در دختران کمتر از ۸ سال و پسران کمتر از ۹ سال تعریف می‌شود، افزود: شروع بلوغ در سنین بالاتر، فوق طبیعی است.
به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ دکتر پرستو رستمی، در آستانه برگزاری دوازدهمین همایش بیماری‌های متابولیک و نخستین همایش علوم پایه در بیماری‌های ارثی، گفت: یکی از شایع‌ترین علل مراجعه به پزشکان فوق تخصص غدد کودکان، بلوغ زودرس است.

وی با عنوان این مطلب که  امروزه سن شروع بلوغ به ویژه در دختران سیاه‌پوست پایین آمده است که علت آن به طور کامل شناخته نشده است، گفت: بلوغ زودرس در دختران شایع‌تر از پسران است. در بررسی‌هایی که توسط پزشک انجام می‌شود در اکثر موارد علت خاصی برای بلوغ زودرس در دختران شناسایی نمی‌شود که آن را بلوغ زودرس «ایدیوپاتیک» می‌نامند. در مقابل بلوغ زودرس در پسران جدی‌تر است و در اکثر موارد یک علت زمینه‌ای شناسایی می‌شود.
این فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان، تأکید کرد: بسیاری از والدین با نگرانی برای بررسی بلوغ کودک خود که حتی در سن طبیعی رخ داده است، به پزشک مراجعه می‌کنند و گاهی درخواست درمان نیز دارند، ولی باید متذکر شد که بسیاری از این بلوغ‌ها به درمان نیازی ندارد و والدین باید به اطمینانی که پزشکان به آن‌ها می‌دهد، توجه کنند، چون درمان بی دلیل برای کودک عوارض خواهد داشت و شروع بلوغ در سن بالاتر از سنین فوق طبیعی است.

دکتر رستمی با عنوان این مطلب که بلوغ زودرس در دختران منجر به کوتاهی قد در بزرگسالی می‌شود، افزود: در صورت ایجاد بلوغ زودرس، والدین باید برای بررسی بیشتر به پزشکان فوق تخصص غدد کودکان مراجعه کنند.
دوازدهمین همایش بیماری‌های متابولیک و نخستین همایش علوم پایه در بیماری‌های ارثی از ۱۵ تا ۱۷ آبان ۹۸ در بیمارستان مرکز طبی کودکان برگزار خواهد شد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif