آمونیاک باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود

سلامانه : رییس مرکز تحقیقات پوست و سالک گفت : ماده شیمیایی آمونیاک که در مواد شوینده ها و برخی از ضد عفونی کننده ها موجود است باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و عوارض بسیار جدی را در پی خواهد داشت .

 دکتر محمد علی نیلفروش زاده در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران در مورد خطرات استفاده از مواد شوینده ها اظهار داشت : شوینده های شیمیایی دارای ترکیب های آمونیاک بوده مانند پاک کننده های شیشه و برخی براق کننده ها که ماده اصلی تشکیل دهنده آن ها آمونیا است.

وی افزود : آمونیاک مهم ترین ترکیب هیدروژنه ازت است و در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار به دست می آید.آمونیاک گازی است بی رنگ، با مزه فوق العاده تند و زننده که اشک آور و خفه کننده است. گاز آمونیاک از هوا سبک تر است و به سهولت به مایع تبدیل می شود.آمونیاک سبب تحریک دستگاه تنفسی، پوست و چشم می شود و مواجهه با حجم زیاد این گاز برای بدن انسان بسیار خطرناک است زیرا این گاز با آسیب رساندن به شش ها می تواند سبب مرگ فرد شود.

به گفته وی استفاده بی رویه و مکرر مواد شیمیایی که حاوی آمونیاک هستند می تواند برای سلامتی مضر باشد و عوارض بسیاری را به دنبال خواهد داشت .

وی خاطرنشان کرد : استفاده بیش از حد از این موادشیمیایی موجب تحریک چشم، پوست، راه های تنفسی و ریه ها می شود که البته میزان آسیب بستگی به غلظت میزان ماده محرک و فضایی دارد که افراد در آن محیط کارمی کنند.

متخصص پوست و مو ادامه داد:.یکی دیگر از مواد سمی خطرناک که در انواع شوینده ها وجود دارد و در اثر استفاده بیش از حد از آن ها فرد دچار آسیب می شود ترکیب ˈ کلرینˈ است.

نیلفروش زاده یاد آور شد : این ماده شیمیایی در مواد شوینده لباس و شوینده های ظروف،پاک کننده های سطوح سرامیکی وجود دارد و اثرات محرک و تخریبی در سطوح مخاطی بدن از جمله چشم و ریه، گلو، پوست وغیره برجا می گذارد.

وی گفت : مواد شوینده ای که حاوی آمونیاک و کلر هستند از ترکیب این دو ماده سموم دیگر تولید می شود .ترکیب کردن این مواد با یکدیگر ممکن است گازهای سمی را خارج کند که خطرناک باشد و در برخی موارد هم کشنده است .

وی ادامه داد: ترکیب کردن جوهر نمک با سفید کننده ها برای پاک کردن جرم سرویس های بهداشتی هر ساله مواردزیادی از بستری ها و حتی مرگ ومیر را در روزهای پایانی سال به خود اختصاص می دهد.

نیلفروش زاده افزود :تماس های مکرر با این مواد شوینده ها ممکن است علائمی مانند سردرد، تهوع، استفراغ، سوزش چشم را به صورت گذرا به همراه داشته باشد که معمولا افراد این علائم را نادیده می گیرند.

وی همچنین یاد آور شد : در حالی که مواد شوینده در طولانی مدت باعث بروزبیماری های مختلف تنفسی و بروز آسم، آلرژی و سرطان های بدخیم ریه و ارگان های دیگر شامل آسیب های کلیوی، آسیب به بافت کبد و سیستم عصبی می شود که در مواردی هم ممکن است اختلالات هورمونی را در زنان تشدید کند.

وی با بیان اینکه استفاده ازمواد شوینده ها به صورت مکرر می تواند منجر به بروز اگزما شود، خاطرنشان کرد :یکی از مهمترین عارضه شایع در روزهای پایانی سال و ایام خانه تکانی آسیب به پوست است که با خارش، قرمزی و خشکی پوست و تاول های ریز همراه است .

این متخصص پوست و مو ادامه داد: معمولا بیماری در کف دست و روی نوک انگشتان بروز می کندکه متاسفانه در صورت درمان نشدن این عارضه موجب التهاب و ترک پوست می شود.

به گفته وی بهترین راه برای جلوگیری از خشکی پوست و عود این ضایعات، استفاده از کرم های حاوی اوره، گلیسیرین و وازلین است.

رییس مرکز تحقیقات پوست و سالک اظهار داشت :مهمترین عارضه گاز کلر متصاعد شده از وایتکس، سوختگی های پوستی و بثورات جلدی شبیه آکنه است.

وی افزود :در ترکیبات شوینده ها کلر و آمونیاک به کار رفته که در صورت مخلوط کردن با مواد شوینده ها دیگر ،گازهای بسیار سمی تولید می کند و موجب سوزانندگی مجاری تنفسی می شوند .

وی گفت : در کشور ما برخی افراد برای شست و شو، بیشتر از سفید کننده ها که حاوی ترکیبات هیپوکلریت سدیم است، استفاده می کنند که مخلوط کردن این ماده شیمیایی با شوینده های ظروف و پاک کننده های سطوح باعث می شودضررهایی به مصرف کنندگان وارد شود.

وی در روزهای پایانی سال به خانواده ها توصیه کرد که مواد شوینده با غلظت بالا در دسترس کودکان قرار نگیرد زیرا بلع مواد شوینده در کودکان به خصوص جوهر نمک و سفید کننده باعث سوختگی مخاط دهان کودکان می شود و حتی ممکن است درناحیه مری سوراخ ایجاد شود و این مسئله منجر به مرگ کودک شود. 

نیلفروش زاده تاکید کرد :اعضای خانواده باید هنگام کار بامواد شوینده نهایت دقت را داشته باشند و در صورت مشاهده هر گونه سرفه و یا تنگی نفس در معرض هوای آزاد و خنک قرار گیرند و یا در صورت تماس پوستی با این مواد با آب فراوان آن ناحیه را شست شو دهند.

به گفته وی استفاده از دستکش های دو لایه (لایه داخلی کتان) مناسب ترین وسیله برای پیشگیری از عوارض پوستی شوینده هاست

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.