سرفه بیش از 2 هفته، شایع‌ترین علامت سل

سلامانه: شایع‌ترین علامت ابتلا به سل ریوی، سرفه پایدار بیش از 2 هفته است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ کارشناس مسئول بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی با بیان این مطلب گفت: این سرفه ها در بیشتر موارد همراه خلط بوده و ممکن است با سایر علایم تنفس نظیر تنگی نفس، درد قفسه سینه یا پشت و خلط خونی همراه باشد.

دکتر فلورا انفرادی علائم عمومی سل را تب، کاهش اشتها، کاهش وزن، بی حالی، تعریق شبانه، خستگی زودرس و ضعف عمومی در بیمار مبتلا عنوان کرد.

وی با بیان اینکه سل در لیست 10 علت نخست مرگ و میر در جهان قرار دارد، گفت: بیماری سل یک عامل بیماری میکروبی است که بیش از 130 سال قبل توسط دانشمندی به نام رابرت کخ کشف و همین کشف مهم باعث ساخت داروهای موثر برای این بیماری کشنده شد.

وی با اشاره به اینکه میکروب ایجاد کننده این بیماری از طریق تنفس از فرد مبتلا به سل به فرد سالمی که در تماس با او قرار گرفته منتقل می‌شود، خاطرنشان کرد: البته تمام افرادی که میکروب وارد بدنشان شده بیمار نمی شوند و میکروب ممکن است در بدن فرد بدون آنکه بیماری را ایجاد کند، توسط سیستم دفاعی زندانی و مهار شود.

دکتر انفرادی افزود: چنانچه سیستم دفاعی بدن فرد به دلایلی مانند ابتلا به ویروس ایدز، سوء تغذیه، اعتیاد، دیابت، ابتلا به سرطان و انجام شیمی درمانی، نارسایی مزمن کلیه، و درمان طولانی مدت با کورتون و داروهای ضد رد پیوند و درمان بیماری‌های روماتیسمی و کهولت سن و استرس شدید ضعیف شود، میکروب سل دوباره فعال شده و فرد را مبتلا به بیماری می کند.

وی افزود: بیماری سل هر عضوی از بدن را ممکن است آلوده کند اما ریه ها بیشتر در خطر ابتلا قرار دارند.

کارشناس مسئول بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه این بیماری چنانچه ریه ها را درگیر کند، «سل ریوی" و در صورت مبتلا کردن سایر اعضاء بدن «سل خارج ریوی» نامیده می شود، ادامه داد: در حال حاضر تقریبأ یک سوم جمعیت جهان (حدود دو میلیارد نفر) به میکروب سل آلوده بوده و یا در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

دکتر انفرادی با اشاره به اینکه تمامی مرگ های ناشی از سل قابل پیشگیری هستند، افزود: بیماری سل کشنده ترین بیماری عفونی در بین زنان جهان در سنین باروری است.

وی اضافه کرد: کنترل بیماری سل به دلیل انتقال از طریق تنفس حتی بیش از ایدز نیازمند توجه و برنامه ریزی است.

وی با اشاره به مسری بودن بیماری سل در حین درمان، گفت: در بیماران مبتلا به سل ریوی خلط مثبت، احتمال سرایت بیماری بعد از دو هفته از مصرف صحیح داروها، بسیار کم و قابل چشم پوشی خواهد بود.

دکتر انفرادی افزود: این بیماران فقط در طول دو الی چهار هفته نخست درمان باید در اتاقی جداگانه با نورگیری مناسب و تهویه کافی به سر برده و در طول این مدت بینی و دهان خود را به طور مداوم با استفاده از ماسک بپوشانند .

وی با بیان اینکه البسه و ظروف غذای فرد بیمار نقشی در انتقال میکروب سل ندارند، اظهار کرد: نیازی به جداسازی ظروف نیست و می توان آن ها را به طور معمول نظافت و شستشو کرد، اما توصیه می‌شود از تکاندن البسه و ملحفه بیمار قبل از شستشو خودداری شود .

وی با اشاره به اینکه کودکان نسبت به عفونت سل از سایرین حساس تر هستند، توصیه کرد: از نزدیک شدن بیمار مبتلا به سل ریوی به کودکان و یا ورود اطفال به داخل اتاق بیمار در طول سرایت پذیری، جلوگیری شود .

کارشناس مسئول بیماری‌های معاونت بهداشتی، خاطرنشان کرد: با توجه به گسترش ویروس ایدز در دنیا، بیماری سل که در طول سال‌های قبل با درمان های مناسب رو به کاهش می رفت دوباره شیوع پیدا کرده است.

دکتر انفرادی افزود: لذا با توجه به اثر این دو بیماری در تشدید یکدیگر در تمام بیماران مبتلا به ویروس ایدز تست پوستی توبرکولین جهت تشخیص بیماری سل باید انجام شده و در تمام بیماران مبتلا به سل، تست سریع ایدز ضروری است.

وی با بیان اینکه در صورت آلودگی بیمار به دو میکروب، هر دو بیماری باید درمان شوند، یادآور شد: یکی از مهم‌ترین دلایل مرگ بیماران مبتلا به ایدز  در کشورمان، بیماری سل است.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif