معاون کل وزارت بهداشت عنوان کرد

رایگان بودن زایمان طبیعی/به خطر انداختن سلامت نوزاد با دستکاری سلیقه‌ای تاریخ زایمان سزارین

سلامانه: دکتر حریرچی گفت: دستکاری سلیقه ای برای تاریخ زایمان به روش سزارین، سلامت نوزاد را به خطر می‌اندازد. 

به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در گفتگوی زنده با شبکه رادیویی تهران در خصوص افزایش آمار سزارین در کشور به خصوص در مناسبت‌ها و تاریخ‌های خاص گفت: متاسفانه در چند سال اخیر انجام زایمان در مناسبت‌ها و تاریخ‌هایی که والدین نوزاد متقاضی آن هستند، افزایش داشته است دستکاری و سلیقه‌ای کردن تاریخ تولد نوزاد به کارگیری از روش سزارین، معضل اصلی است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، سال گذشته یک میلیون و 350 هزار زایمان منجر به تولد فرزند داشتیم که حدود 50 درصد آن به روش سزارین بوده است، افزود: این آمار در کشور ما خیلی بالاست و مطلوب آن باید زیر 18 درصد باشد حتی این آمار نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی که بعضا از امکانات و تسهیلات بیشتری برخوردارند هم بالاتر است. 

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: دستکاری کردن تاریخ تولد بیشترین ضربه را به نوزاد وارد می کند چرا که بیشترین رشد و تکامل مغزی در سه ماهه آخر بارداری صورت می گیرد که زایمان به روش سزارین معمولا یک هفته زودتر از موعد طبیعی آن است و نوزاد از یک هفته طلایی رشد مغزی و تکامل ریه محروم می شود و گاهی در معرض عفونت و نارسایی ریه قرار می گیرند.

دکتر حریرچی با تاکید بر اینکه میزان انجام زایمان یک سیر معقولی دارد، گفت: اگر در تاریخ خاصی این میزان به روش سزارین افزایش یابد با بررسی آمار آن بیمارستان با متخلفین برخورد خواهد شد ضمن اینکه راه‌حل اساسی این معضل افزایش زایمان طبیعی است. 

وی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح تحول سلامت یکی از بسته‌های اصلی رایگان کردن زایمان طبیعی در بیمارستان‌های دولتی است که حدود دو هزار واحد ال دی آر، اتاق‌های تک نفره مجهز برای زایمان طبیعی ایجاد شده است که با امکانات اختصاصی و حضور همراه قابل استفاده هستند.

معاون کل وزارت بهداشت در پایان گفت: سالانه حدود 650 تا 700 هزار زایمان طبیعی صورت می گیرد که در مقایسه به آمار کل زایمان‌ها در کشور 50 درصد است که آمار مناسبی نیست و امیدواریم با امکانات ایجاد شده و در شان مادران باردار و ارائه خدمات صددرصد رایگان در مراکز درمانی دولتی جهت انجام زایمان طبیعی این میزان افزایش پیدا کند و مادران با دستکاری‌های سلیقه ای تاریخ زایمان، سلامت نوزاد خود را به خطر نیندازند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif