دیابت و نکاتی که قبل از ورزش باید رعایت شود

سلامانه: اهمیت ورزش برای سلامت همه جانبه جسمی و روحی افراد مبتلا به دیابت بر کسی پوشیده نیست؛ مهم است که قبل از شروع یک برنامه ورزشی منظم و جدی، به نکاتی توجه شود تا این اقدام مفید مشکل‌ساز نگردد.
دکتر هنگامه عبدی، فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم در این‌باره می‌گوید: هر فرد مبتلا به دیابت که در زندگی روزمره خود، فعالیت زیادی ندارد (که متأسفانه تعداد زیادی از افراد جامعه ما را شامل می‌شود)، باید قبل از شروع هر ورزشی شدیدتر از یک پیاده‌روی تند، با یک پزشک مشورت کنند تا پزشک بر اساس شرایط خاص آن فرد از نظر ابتلا به بیماری‌های مختلف و عوارض مزمن دیابت در مورد اقدامات تشخیصی و درمانی لازم قبل از شروع ورزش، تصمیم‌گیری کند.
وی در این باره توضیح داد: به عنوان مثال ممکن است قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدی، انجام تست ورزش جهت ارزیابی وضعیت قلبی فرد مبتلا به دیابت (به‌خصوص در سن بالای 40 سال یا ابتلا به عوارض مزمن دیابت یا دارابودن عوامل خطر قلبی ـ عروقی مثل فشارخون بالا و مصرف سیگار) لازم باشد.
دکتر عبدی تاکید کرد: یادمان باشد که سابقه بیماری قلبی ـ عروقی به این معنا نیست که فرد مبتلا به دیابت نمی‌تواند ورزش کند یا نباید ورزش کند. انجام ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی ملایم و دوچرخه‌سواری می‌تواند برای فرد مبتلا به تنگی عروق اندام تحتانی مفید هم باشد. در افراد مبتلا به درگیری‌های اعصاب محیطی که با علائمی مانند گزگز یا خواب رفتن دست و پا مشخص می‌شود، انجام ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی با سرعت متوسط منعی ندارد. فقط فرد مبتلا باید روزانه پاهای خود را به دقت از نظر علائم اولیه زخم بررسی کند و از کفش‌های مناسب استفاده کند.
فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم اظهار داشت: در صورت وجود زخم پا، فعالیت‌های فیزیکی به خصوص ورزش‌هایی مثل پیاده‌روی تا زمان بهبودی، باید با باید محدود شود. در صورتی که درگیری‌های جدی و پیشرفته چشمی وجود داشته باشد حتما چشم‌پزشک مشورت کرد، زیرا انجام ورزش‌های شدید یا پریدن یا فعالیت‌هایی که با خم کردن سر به سمت پایین همراه است، می‌تواند خطر خونریزی چشمی را زیاد کند.
دکتر عبدی خاطرنشان کرد: در افراد مبتلا به بیماری کلیوی، نکته مهم، ارزیابی قلبی ـ عروقی قبل از شروع ورزش است. در صورت درگیری پیشرفته کلیوی، جهت پیشگیری از افزایش فشارخون با انجام ورزش، باید با ورزش‌های سبک در زمان کوتاه شروع کرد.
 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif