کنترل و درمان پسوریازیس صبوری می‌خواهد

سلامانه: پسوریازیس بیماری ناشایعی نیست، بیش از 125 میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند و شیوع آن در ایران حدود 2 درصد تخمین زده می‌شود.  این بیماری می‌تواند در هر گروه سنی، جنس و نژادی ديده شود وغالبا تا قبل از 40 سالگی بروز پیدا می‌کند.
یک متخصص پوست و مو با عنوان این مطلب گفت: علت ایجاد آاین عارضه پوستی به‌طور دقیق شناخته نشده ولی تا حد قابل توجهی تحت تاثیر اختلال فعالیت سیستم ایمنی و ژنتیک افراد است و سابقه خانوادگی مثبت در ایجاد آن نقش مهمی ایفا می‌کند.

دکتر سمانه مظفرپور، متخصص پوست و مو اظهار داشت: پسوریازیس یک بیماری غیر التهابی پوست با منشا ایمنی بوده و شایع‌ترین تظاهر آن، پلاک‌هايی با پوسته‌های سفید و ضخیم و حاشيه مشخص است (پسوریازیس پلاک تایپ)، که بیشتر در ناحیه سر، زانوها و آرنج‌ها دیده می‌شود ولی می‌تواند سایر قسمت‌ها از جمله ناخن‌ها و مفاصل را نیز به‌صورت شایعی درگیر کند.
وی همچنین گفت: عوامل محرک محیطی از جمله ضربه، عفونت‌ها، مصرف سیگار و الکل، استرس‌های روحی و روانی و مصرف بعضی از داروها می‌توانند باعث بروز این بیماری در افراد مستعد یا تشدید ضایعات قبلی بیمار شوند.

دکتر مظفرپور با تاکید بر این نکته که این بیماری مسری نبوده و در اغلب اوقات با درمان‌های مناسب، قابل کنترل خواهد بود، گفت: به دلیل سیر مزمن و طولانی مدت، لازم است بیمار به صورت منظم تحت نظر متخصص پوست باشد. طیف وسیعی از داروها و مداخلات غیر دارویی جهت درمان بیماری پسوریازیس در دسترس هستند از جمله استروئیدهای موضعی و مشتقات ویتامین D، نوردرمانی، لیزر درمانی و داروهای خوراکی و تزریقی تعديل کننده سیستم ایمنی که با توجه به سن بیمار، شدت و وسعت ضایعات، وضعیت سلامت عمومی و شرایط اقتصادی و اجتماعی بیمار در مورد روند درمان، تصمیم گیری می‌شود.

این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است علیرغم اینکه بیماری پسوریازیس می‌تواند جنبه‌های مختلف زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد اما در صورت درمان به موقع و مناسب و پیگیری‌های منظم، فرد می‌تواند از کیفیت زندگی خوب و مناسبی برخوردار گردد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif