به گزارش سرویس ترجمه سلامانه

سیگار عامل بروز بیماری‌های روانی است

سلامانه: یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه بریستول که در مجله پزشکی روانشناختی منتشر شده، نشان داده استعمال دخانیات خطر ابتلا به افسردگی و اسکیزوفرنی را افزایش می‌دهد.
به گزارش سرویس ترجمه سلامانه؛ کاملاً مشخص است که استعمال سیگار در بین مبتلایان به بیماری روانی به خصوص افسردگی و اسکیزوفرنی بسیار زیاد است. با وجود این یافته‌ها ضروری است که از شروع استعمال سیگار در این افراد جلوگیری کرده یا آنان به ترک استعمال سیگار تشویق شوند زیرا پیامدهای جدی بر سلامت روان و همچنین سلامت جسم دارد.
به گفته محققان، افراد مبتلا به بیماری‌های روانی اغلب در اقدامات و برنامه‌ریزی‌های کاهش استعمال سیگار نادیده گرفته می‌شوند اما در این بررسی جدید آنها به بررسی اطلاعات ۴۶۲ هزار و ۶۹۰ نفر پرداختند که 8 درصد آنان در حال حاضر مصرف کننده سیگار هستند و ۲۲ درصد دیگر  پیش از این استعمال سیگار داشته‌اند.
این محققان در این بررسی به کمک روش تصادفی مندلی، متغیرهای ژنتیکی مرتبط با قرار گرفتن در معرض دود سیگار را مورد بررسی قرار  دادند تا در مورد رابطه علت و معلولی آن دو نتیجه‌گیری بهتری به دست آید. آنها در بررسی‌ها مشاهده کردند سیگار می‌تواند تاثیرات مخربی بر سلامت روان داشته باشد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سیگار کشیدن نه‌تنها برای سلامت روان مخرب است بلکه بسیاری از مرگ و میرهای مرتبط با افسردگی، به دلیل استعمال سیگار است.
همچنین همین گروه در اوایل سال جاری با همکاری دانشگاه آمستردام، مطالعه مشابهی را در ژورنال روانپزشکی بریتانیا منتشر کردند که شواهد نشان می‌دهد استعمال دخانیات خطر ابتلا به اختلال دوقطبی را نیز افزایش می‌دهد.
به توصیه این محققان تاثیرات مضر استعمال سیگار بر سلامت به اندازه‌ای جدی است که ترک هرچه سریع‌تر آن را ضروری می‌سازد و مضرات آن تنها به مشکلات جسمی محدود نمی‌شود و طبق بررسی‌های جدید در بروز افسردگی و اسکیزوفرنی نیز نقش دارد.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif