به گزارش سرویس ترجمه سلامانه

ورزش؛ کلید رهایی از بیماری‌های قلبی در سالمندی

سلامانه: طبق نتایج محققان دانشگاه ملی سئول، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی‌-عروقی در افراد ۶۰ ساله یا مسن‌تری که فعالیت بدنی بالایی دارند، ۱۱ درصد کمتر است.

به گزارش سرویس ترجمه سلامانه؛ مطالعه‌ای که در مجله European Heart Journal منتشر شده، نشان داد ارتباط میان سطوح فعالیت بدنی افراد مسن و خطر ابتلای آنها به بیماری قلبی‌وعروقی حتی در افراد مبتلا به ناتوانی‌ها و وضعیت‌های مزمن مانند کلسترول و فشارخون بالا و دیابت نوع دو صادق است.

این مطالعه روی یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۹۲۵، زن و مرد ۶۰ ساله و مسن‌تری انجام شد که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، دو آزمایش پزشکی متوالی انجام داده بودند. براساس آن، سالمندانی که در آزمایش اول، هفته‌ای یک یا دو بار فعالیت بدنی شدید تا متوسطی داشتند، در صورتی که  فعالیت بدنی خود را به پنج بار یا دفعات بیشتری در هفته افزایش می‌دادند، خطر ابتلای آنها به بیماری قلبی‌عروقی ۱۰ درصد کاهش می‌یافت.

در مقابل بروز این بیماری در سالمندانی که در آزمایش پزشکی اول، بیش از پنج بار در هفته فعالیت بدنی متوسط یا شدید داشتند اما در آزمایش پزشکی دوم به‌طور مداوم غیرفعال شدند، ۲۷ درصد بیشتر بود.

زمانی که محققان به‌طور خاص افراد مبتلا به ناتوانی‌ها و وضعیت‌های مزمن را بررسی می‌کردند، متوجه شدند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در افرادی سطح فعالیت بدنی‌شان را از غیرفعال بودن به هفته‌ای سه یا چهار بار انجام فعالیت بدنی متوسط یا شدید تغییر دادند، کاهش یافت. مهم‌ترین پیام این مطالعه برای افراد مسن این است که برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تعداد دفعات انجام فعالیت بدنی خود را در هفته افزایش داده یا حفظ کنند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif