دوست ندارم پسرهای شوهرم، من را نامادری صدا کنند!

سلامانه: زنی 45 ساله‌ام که به تازگی با مردی که دو پسر 8 و 4 ساله دارد، ازدواج کرده ام. حس خوبی درباره نامادری بودن ندارم و دوست ندارم پسرهای شوهرم چنین فکری درباره‌ام بکنند و من را نامادری صدا کنند اما آن‌ها خیلی سرد با من برخورد می‌کنند. دوست‌شان دارم و تلاش می‌کنم در حد توانم به آن‌ها هم مانند تنها دخترم، کمک کنم اما ... . چه کنم؟
فهیمه ملکی، روان‌شناس بالینی دانشگاه علوم‌بهزیستی

این‌که شما سعى دارید با آن‌ها مانند فرزند خود رفتار کنید و درباره این مسئله دغدغه دارید، ارزشمند و قابل‌توجه است. در ادامه چند توصیه به شما مادر گرامی برای مدیریت این موضوع دارم.

این فرایند، تدریجی اتفاق خواهد افتاد
این‌طور که در سوال‌تان مطرح کردید، به تازگى ازدواج کردید و براى شکل گرفتن ارتباط صمیمانه‌تر با این دو کودک 4 و 8 ساله، به زمان احتیاج دارید چون این فرایند طى زمان و به تدریج اتفاق مى‌افتد. بنابراین با کمی صبر و توجه به نکاتی برای بهبود این رابطه، به نظر می‌رسد به این خواسته قلبی‌تان دست یابید.
 
باید از شوهرتان کمک بگیرید 

همچنین ارتباط این دو کودک با مادر خود هم مسئله مهمى است. اگر مادرشان در قید حیات است و با آن‌ها ارتباط دارد، نوع و میزان ارتباط آن‌ها با مادرشان مهم است. بهتر است پدر براى هر دو کودک با توجه به درک متناسب با سن‌شان، دلیل تغییر شرایط زندگى و خانواده جدید را توضیح دهند. به ویژه براى کودک ٤ ساله که در شرایط سنى حساس‌ترى است و شاید به علت نپذیرفتن جایگزینی برای مادرش، رفتارهای خوبی با شما نداشته باشد.

از مراقبت‌هاى افراطى بپرهیزید
گاهى اوقات زنانى که نقش مادرى براى فرزندان همسر را می‌پذیرند به دلیل نگرانى از این‌که نقش خود را به خوبی ایفا نکنند، درگیر مراقبت‌هاى افراطى یا دادن خدمات بیشتر از حد معمول به کودک می شوند که این مسئله در دراز مدت باعث خستگى و احساس فشار براى مادر مى‌شود و در تربیت کودک هم مشکل ایجاد مى‌کند. به همین دلیل باید حواس‌تان باشد از مراقبت‌هاى افراطى بپرهیزید.

با همه فرزندان در خانه، عادلانه رفتار کنید
ممکن است شما احساس متفاوتى را با دختر خود تجربه کنید که این موضوعی طبیعى است اما آن چه مهم است نحوه رفتار عادلانه شما با هر سه کودک است. براى برقرارى ارتباط با آن‌ها، باید روحیات‌شان را بهتر بشناسید و علایق، نیازها و اقتضائات سنى هرکدام را در ارتباط‌تان در نظر بگیرید. مشخص کردن زمان‌هایی برای تفریح و شادی، یک توصیه طلایی برای بهبود روابط‌تان به نظر می‌رسد که باید در برنامه‌ریزی‌هایتان به آن توجه کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif