روز جهانی دیابت‌؛ از خانواده خود در برابر دیابت محافظت کنیم

سلامانه: انتخاب شعار "خانواده و دیابت" در روز جهانی دیابت به دلیل آگاهی از تاثیر دیابت بر خانواده و نقش خانواده در مدیریت، مراقبت و پیشگیری از این بیماری است. این در حالی است که بنا به اعلام فدراسیون بین‌المللی دیابت، بیش از یک میلیون کودک و نوجوان، به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند ولی بسیاری از خانواده‌ها و والدین قادر به تشخیص علائم هشدار دهنده دیابت در فرزندان خود نیستند و درمان آنها اغلب با تاخیر آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه؛ به نقل از دویچه وله ۱۴ نوامبر، فردریک بنتینگ؛ مردی که در سال ۱۹۲۱ انسولین را کشف کرد، چشم به جهان گشود. فدراسیون بین‌المللی دیابت نیز در سال ۱۹۹۱ این روز را به عنوان روز جهانی دیابت در نظر گرفت.

به گزارش پایگاه خبری فدراسیون بین‌المللی دیابت (International Diabetes Federation)؛ دیابت در سال ۲۰۱۷، باعث مرگ ۴ میلیون نفر در سراسر جهان شد و نزدیک به ۷۲۷ میلیارد دلار هزینه به حوزه سلامت دولت‌‏ها تحمیل کرد. این عدد بسیار بیشتر از بودجه‌های دفاعی ایالات متحده و چین است.

 هم‌‏اکنون ۴۲۵ میلیون بزرگسال در جهان از دیابت رنج می‌برند و پیش‌‏بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۳۰ میلادی به ۵۲۲ میلیون نفر برسد. دیابت هنوز در ۲۱۲ میلیون نفر، تشخیص داده نشده است. این بیماری عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی است و دو سوم مبتلایان به دیابت به دلیل بیماری‌های قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

انتخاب شعار "خانواده و دیابت" در روز جهانی دیابت به دلیل آگاهی از تاثیر دیابت بر خانواده و نقش خانواده در مدیریت، مراقبت و پیشگیری از این بیماری است. این در حالی است که بنا به اعلام فدراسیون بین‌المللی دیابت، بیش از یک میلیون کودک و نوجوان، به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند ولی بسیاری از خانواده‌ها و والدین قادر به تشخیص علائم هشدار دهنده دیابت در فرزندان خود نیستند و درمان آنها اغلب با تاخیر آغاز می‌شود.

اگرچه دیابت نوع یک، بیماری خودایمنی است به سختی می‌توان از ابتلا به آن پیشگیری کرد، اما با اصلاح رفتارهای غلط و ناسالم در زندگی، می‌توان درمان آن را ساده‏تر کرد و حتی به راحتی به دیابت نوع ۲ مبتلا نشد.

فدراسیون بین‌المللی دیابت برای جلوگیری از ابتلا به این نوع دیابت، به جمعیت عمومی توصیه‌هایی را ارائه داده است:

- هر روز حداقل سه وعده سبزیجات تیره رنگ و برگدار بخورید.
- هر روز سه وعده میوه تازه میل کنید.
- برای میان وعده، آجیل‏‌ها را به ماست کم‏‌چرب اضافه و مصرف کنید. نوشیدنی‌های حاوی قند نخورید.
- مصرف الکل را محدود به دو وعده نوشیدنی استاندارد در روز کنید.
- به جای گوشت فراوری شده، برش‏‌های بدون چربی گوشت سفید، یا غذاهای دریایی میل کنید.
- به جای شکلات یا مربا، کره بادام زمینی بخورید.
- به جای نان سفید، برنج سفید و ماکارونی بدون سبوس، از نوع سبوس‏دار آنها استفاده کنید.
- چربی‌های اشباع نشده مانند روغن زیتون، روغن کانولا، روغن ذرت یا روغن آفتابگردان بخورید.
- کره، چربی حیوانات و روغن نارگیل  را از رژیم‏تان حذف کنید.

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif