وزیر بهداشت: تکمیل طرح‌های بهداشتی اولویت دولت دوازدهم در مناطق مرزی است

سلامانه: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با وجود محدودیت منابع در دولت دوازدهم از نیمه دوم سال گذشته تکمیل پروژه‌های بهداشتی و درمانی در مناطق محروم و مرزی در دستور کار قرار گرفته و اقدامات اجرایی آن با سرعت در حال انجام است.

سعید نمکی در آیین افتتاح فاز دوم و کلینیک تخصصی بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) میاندوآب افزود: امنیت پایدار توسط مرزنشینان برخوردار تامین می‌شود و با حمایت از مرزنشینان و ایجاد زیرساخت‌های مناسب می توانیم این امنیت را تامین کنیم.

وی اظهار داشت: خوشبختانه پرونده الکترونیک سلامت برای بیش از ۸۰ میلیون ایرانی تشکیل شده که زیرساخت اصلی و مهم و ریلی برای عبور نظام ارجاع و پزشکی خانواده است.

وی اضافه کرد: با آغاز طرح پوشش اجباری بیمه همگانی سلامت، ۹ میلیون فرد فاقد پوشش بیمه، تحت حمایت قرار می‌گیرند و این حمایت از اقشار نیازمند برای نظام جمهوری اسلامی ایران افتخار بزرگی است.

وی ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت یکی از حرکت‌های بسیار مهم، بزرگ و اثرگذار دولت بود که در کاهش پرداختی مردم، توسعه زیرساخت‌ها، ماندگاری تیم پزشکی و حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج موفقیت‌های چشمگیری داشت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به طرح های بیمارستانی میاندوآب نیز اشاره و اضافه کرد: در سال جاری پروژه‌های ساخت مراکز جامع خدمات سلامت در میاندوآب تکمیل می‌شود و بیمارستان حضرت فاطمه(س) تبدیل به بیمارستان عمومی خواهد شد.

وی بیان کرد: بیمارستان عباسی این شهرستان نیز در بخش تروما و رسیدگی به مصدومان حوادث تقویت خواهد شد و سعی می‌کنیم که عملیات ساخت بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی میاندوآب را پس از انجام پروسه‌های لازم آغاز کنیم.

وی ادامه داد: باید از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت مناطق محروم و مرزی بهره ببریم و تسهیلاتی مانند پیش خرید خدمت ضریب اشغال، تعرفه خاص و اختصاص نیروی طرحی رایگان برای سه تا پنج سال برای آنان در نظر بگیریم تا توریسم سلامت تقویت شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قبل از انقلاب اسلامی از هر هزار کودک، حداقل ۱۲۰ نفر به یک سالگی نمی‌رسیدند و از هر ۱۰۰ هزار زن باردار، ۲۵۰ نفر به دلیل عوارض بارداری و زایمان، جان خود را از دست می‌دادند.

نمکی افزود: همچنین در سال‌های پیش از انقلاب پوشش واکسن ۲۵ درصد و تعداد مراکز بهداشتی و درمانی و خانه های بهداشت یک هزار و ۵۰ مرکز بود و تنها ۲۵ درصد از داروی مورد نیاز در داخل تولید می‌شد.

 وی بیان کرد: امروز علاوه بر کاهش چشمگیر و قابل توجه گروه‌های آسیب‌پذیر، ۹۷ درصد از داروها در کشور تولید می‌شود و پوشش واکسن حدود ۱۰۰ درصد است و تعداد خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی به ۱۹ هزار واحد رسیده است.

وی اضافه کرد: ایران امسال موفق به اخذ گواهی حذف سرخک و ریشه‌کنی فلج اطفال از سازمان جهانی بهداشت شده در حالیکه سرخک امروزه یکی از مشکلات جدی نظام‌های سلامت در اروپا و آمریکا است.

وی بیان کرد: آثار بهداشتی و درمانی سیلاب‌های گسترده اوایل امسال را به خوبی مدیریت کردیم و با وجود گندآب های زیاد حتی یک مورد اپیدمی هم در کشور مشاهده و گزارش نشد که مورد تحیر و شگفتی سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت.

در این آیین فاز دوم بیمارستان فاطمه زهرا (س) میاندوآب با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری مورد بهره برداری قرار گرفت.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif